Naujienos

Susitikę Lietuvos ir Japonijos Vyriausybių vadovai bendru pareiškimu patvirtino šalių strateginę partnerystę

Naujienos

Data

2022 10 26

Įvertinimas

Trečiadienį įvykusiame Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės ir Japonijos Ministro Pirmininko Fumio Kishida susitikime šalių premjerai paskelbė Bendrą pareiškimą dėl Lietuvos ir Japonijos dvišalių santykių sustiprinimo iki strateginės partnerystės bei aptarė abiem valstybėms svarbius klausimus.

„Simboliška, kad minint diplomatinių santykių ir draugystės ​šimtmetį, įtvirtiname dvišalę Lietuvos ir Japonijos strateginę partnerystę. Tai atliepia globalias geopolitines realijas ir mūsų šalių abipusius interesus“, – sakė Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė

Lietuvos ir Japonijos santykiai yra paremti bendromis vertybėmis – pagarbą demokratijai, žmogaus teisių ir laisvių principams, taisyklėmis grįstai tarptautinei tvarkai, saugančiai taiką ir stabilumą pasaulyje. Vardan šių principų stiprinimo globaliu mastu, bendramintės šalys, tokios kaip Lietuva ir Japonija, turi dar glaudžiau bendradarbiauti, pažymėjo I. Šimonytė.

Bendrame Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Japonijos Vyriausybės pareiškime dėl strateginės partnerystės sutariama dėl reguliarių politinių konsultacijų saugumo ir gynybos temomis, dvišalių ekonominių, technologijų, kultūros, mokslo ir tyrimų, švietimo, turizmo mainų ir bendradarbiavimo stiprinimo.

Kaip pažymima dokumente, Lietuva, Japonija ir tarptautinė bendruomenė yra atsidūrusios sudėtingoje tarptautinėje situacijoje ir istorinėje kryžkelėje. Rusijos agresija prieš Ukrainą – tai tarptautinės bendruomenės pamatus sudrebinęs ir iš pagrindų saugumo aplinką Europoje pakeitęs išpuolis, tuo tarpu Indijos ir Ramiojo vandenynų regione, kuriame sparčiai keičiasi jėgų pusiausvyra, tęsiasi ir stiprėja neskaidri karinės galios ekspansija ir vienašališki bandymai jėga pakeisti status quo

Atsižvelgiant į informacijos ir technologijų vagystes kibernetinėje erdvėje, nacionalinių interesų siekimą taikant ekonominę prievartą, įtakos plėtrą neskaidriai ir nesąžiningai finansuojant vystymąsi, būtina laikytis tokių normų ir principų kaip teisės viršenybė, didinti kiekvienos šalies institucinio valdymo atsparumą, kuris iki šiol leido tarptautinei bendruomenei klestėti, pažymima Bendrame pareiškime.

„Be viso to, kas pažymima strateginės partnerystės deklaracijoje, Lietuvą ir Japoniją jungia ir Pasaulio Tautų Teisuolio Chiune Sugiharos atminimas, kurį kaip žmogiškumo atminimą turime perduoti ateities kartoms. Tai ypatingai svarbu šių dienų pasaulyje, kai autokratiniai režimai vis įžūliau bando silpninti laisvės, demokratijos ir žmogaus teisių principus“, – sakė premjerė I. Šimonytė.

Trečiadienio susitikime Lietuvos ir Japonijos Vyriausybių vadovai aptarė saugumo padėtį Indijos ir Ramiojo vandenynų regione, o taip pat Europoje, Rusijai tęsiant brutalų karą prieš Ukrainą bei tarptautinės bendruomenės šantažą maisto ir energetinio saugumo, branduolinės grėsmės klausimais. Premjerai taip pat aptarė sankcijų Rusijai stiprinimo bei paramos Ukrainai didinimo klausimus.

Premjerė padėkojo Japonijos premjerui F. Kishida už principingą poziciją Rusijos karinės agresijos atžvilgiu. Šios lyderystės išlaikymo labai reikės ir kitais metais, kai Japonija pirmininkaus G7 valstybių klubui, pažymėjo Lietuvos premjerė.

Globalaus saugumo iššūkių akivaizdoje, kaip sutarė premjerai, būtinos kolektyvinės pastangos taisyklėmis grįstos tarptautinės tvarkos išsaugojimui, demokratijų solidarumas ir parama daugiašališkumo principui.

Lietuvos Ministrė Pirmininkė ir Japonijos Ministras Pirmininkas susitikime didelį dėmesį skyrė dvišalio ekonominio bendradarbiavimo stiprinimui, o taip pat Japonijos-ES santykiams.

Bendras Lietuvos ir Japonijos Vyriausybių pareiškimas dėl strateginės partnerystės lietuvių ir anglų kalbomis.

Šaltinis: lrv.lt