Naujienos

Vyriausybės kanclerė Dubajuje: vystant dirbtinį intelektą pilietis turi išlikti dėmesio centre

Naujienos

Dirbtiniam intelektui ir viešųjų paslaugų automatizacijai įgaunant vis didesnį pagreitį, vyriausybės privalės užtikrinti, jog naujoje realybėje kiekvienas pilietis jaustųsi svarbus ir girdimas, akcentavo Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė, kalbėjusi Dubajuje vykstančio tarptautinio forumo „World Governments Summit“ diskusijoje apie dirbtinio intelekto naudojimo perspektyvas.

Apskritojo stalo diskusijoje, kurioje taip pat dalyvavo vyriausybių ir dirbtinį intelektą kuriančių tarptautinių kompanijų atstovai, Vyriausybės kanclerė pažymėjo, kad dirbtinio intelekto integravimas į institucijų procesus yra neišvengiamas. Vyriausybės, siekdamos tenkinti augančius piliečių poreikius, vystyti skaitmenines paslaugas ir plėsti jų prieinamumą bei priimti geresnius sprendimus, skaitmenizuos visus viešojo administravimo aspektus ir integruosis su privačiais duomenų šaltiniais.

„Sprendimams priimti vyriausybės turės apdoroti vis daugiau duomenų iš visų viešojo gyvenimo sričių, tam neabejotinai reikės panaudoti dirbtinio intelekto sprendimus. Dalį piliečių žodžiai „dar daugiau duomenų“ šiandien galbūt gali bauginti, tačiau dirbtinio intelekto pažanga tik dar labiau išryškina demokratijos kaip santvarkos privalumus, nes tik demokratijos pajėgios pasinaudoti technologine pažanga, kartu apsaugodamos asmens teises ir laisves, neužgoždamos paties žmogaus. Galiausiai demokratijos yra suinteresuotos, jog pažangos vaisiai būtų prieinami visiems piliečiams, o šie jaustųsi svarbūs ir matomi“, – sakė Vyriausybės kanclerė G. Balčytytė.

Piliečių aktyvumas – grįžtamąjį ryšį kurianti vertybė demokratijoms – išliks labai svarbus, siekiant užtikrinti atsakingą dirbtinio intelekto vystymą ir naudojimą, pridūrė kanclerė.

Diskusijoje G. Balčytytė išskyrė du atsakingo santykio su dirbtiniu intelektu aspektus: procesų atsekamumą ir piliečio išsaugojimą dėmesio centre.

Pirma, įvaldant vis didesnes duomenų apimtis, gebėjimas atsekti sprendimo priėmimo dėmenis, paaiškinti priimtų sprendimų logiką ir pagrįstumą piliečiams bus praktinė būtinybė, nes tik taip galės būti išsaugota demokratinė sprendimų priėmimo prigimtis.

Antra, automatizacija ir robotizacija suteiks dar daugiau kasdienio patogumo, tačiau kartu ji kelią riziką piliečiams pasijusti mažais sraigteliais milžiniškoje mašinoje. Vyriausybėms teksianti užduotis – užtikrinti, jog žmogus ir pilietis išliktų dirbtinio intelekto amžiaus epicentre, pridūrė kanclerė G. Balčytytė. Pasak Vyriausybės kanclerės, tai gali tapti dar sudėtingesniu iššūkiu nei technologinis dirbtinio intelekto tobulinimas.

Šaltinis: lrv.lt