Naujienos

Premjerė: turime skatinti lygybę savo nuolatiniu pavyzdžiu ir padrąsinimu

Naujienos

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė penktadienį dalyvavo Jungtinių Tautų (JT) iniciatyvos „Varpo dūžis už lyčių lygybę“ diskusijoje, surengtoje „Nasdaq Vilnius“. Kaip pokalbyje pažymėjo Vyriausybės vadovė, lygybė, įsišaknijusi kultūroje ir socialiniame audinyje, pati tvariausia, tačiau ją pasiekti nėra lengvų būdų.

Šių metų JT iniciatyvos vienijanti tema – „Investuojame į moteris – spartiname progresą“, atkreipianti dėmesį į tai, kad lyčių lygybė vis dar tebėra vienas didžiausių žmogaus teisių iššūkių pasaulyje.

„Diskusija apie lygybę – visada laiku ir vietoje, bet kurią dieną“, Tarptautinę moterų solidarumo dieną vykusioje diskusijoje sakė premjerė I. Šimonytė. Vyriausybės vadovės teigimu, progresas siekiant didesnės lygybės Lietuvoje matomas, nors jo sparta galėtų ir turėtų būti didesnė. Diskusijoje atkreiptas dėmesys į tai lemiančias priežastis – tiek institucines, tiek kultūrines.

„Netikiu sidabrinėmis kulkomis. Kartais iš tiesų pakanka pakeisti vieną veiksnį ir tai išjudina svarbius pokyčius, vis dėlto manau, kad šis procesas susijęs, pirmiausia, su nuostatų keitimu. Galima dirbtinėmis priemonėmis kilstelėti vieną ar kitą reitingą, pakoreguoti padėtį kvotomis, bet tai nepakeis esmės, jeigu visuomenė nuoširdžiai netikės lygybės svarba. Todėl norisi grįžti prie kultūros, prie to, ką atsinešame iš ugdymo, tėvų ir mokyklos sąveikos. Į tai reikia investuoti laiką, o tai nėra paprasta, nes investuoti turime kiekvienas – savo galvose ir darbuose. Bet neabejoju, kad tokios investicijos grąža yra pati didžiausia“, – diskusijoje kalbėjo Ministrė Pirmininkė.

Ji pažymėjo, kad dar jauname amžiuje svarbu parodyti, kad kiekvienas kelias bet kuriai mergaitei yra atviras, lygiai taip pat, kaip ir berniukui. „Svarbiausia – nežudyti vaikuose žingeidumo“, – sakė I. Šimonytė. Kartu svarbu skatinti drąsą nebijoti rinktis naujo kelio bet kuriame amžiuje, „nenurašyti“ savęs, net jeigu kažkam atrodytų, kad rinktis kitą karjeros kryptį esą per vėlu.

Kaip teigė premjerė, tvarūs pokyčiai yra tie, kurie įleidžia šaknis į kultūrą, socialinį audinį, jų pradžia dažniausiai yra ugdymas ir geri pavyzdžiai. Tuo tarpu politika – viena iš priemonių pokyčius pastūmėti, todėl tebėra reikalingas didesnis moterų įsitraukimas į ją.

Mokslo ir profesinės galimybės, motinystės ir karjeros derinimas, moterų sveikata – šie ir daugybė kitų klausimų, tiesiogiai svarbių moterims, neaplenkiami politikoje. Be to, savo matomumu atstovaujamosiose pozicijose moterys taip pat gali drąsinti ir rodyti, kad bet kurios pareigos moteriai yra pasiekiamos.

„Man atrodo, kad mano, kaip politikės, atsakomybėje yra tai, kad politikoje būtų daugiau moterų. Ten, kur tai priklauso nuo manęs – pavyzdžiui, renkantis Vyriausybės sudėtį, aš stengiuosi tai padaryti. Žinau, kad tai turi kainą – tam tikras negatyvias, kartais garsiai reiškiamas nuostatas, bet ją esu pasirengusi sumokėti“, – sakė premjerė.

„Nasdaq Vilnius“ organizuota diskusija pabaigta kasmetine varpo dūžio tradicija –simboliniu raginimu atkreipti visuomenės dėmesį į vis dar egzistuojantį lyčių lygybės atotrūkį.

Šaltinis: lrv.lt