Naujienos

Lietuva teikia garantiją finansinei paramai Ukrainai

Naujienos

Data

2022 11 23

Įvertinimas

Šiandien Vyriausybės posėdyje pritarta valstybės garantijos suteikimui išskirtinei makrofinansinei pagalbai Ukrainai. Remiantis Europos Sąjungos (ES) šalių narių suteiktomis garantijomis, šiemet Europos Komisija (EK) Ukrainai iš viso suteiks 6 mlrd. eurų ilgalaikių lengvatinių paskolų. Lietuvos garantijos dalis sudaro apie 13 mln. eurų.

„Privalome toliau teikti finansinę paramą rusijos užpultai ir kovojančiai Ukrainai, mobilizuojant lėšas Europos Sąjungos lygiu. Šis 6 mlrd. eurų ES paramos paketas yra itin svarbus užtikrinant šių metų šalies finansinius poreikius. Tačiau turime žvelgti toliau ir artimiausiu metu pasiekti sutarimą dėl finansinės paramos apimčių 2023 metais. Mūsų – Vakarų partnerių – bendra pareiga užtikrinti, kad Ukraina atsilaikytų ne tik karine, bet ir makroekonominio stabilumo prasme“, – teigia finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Remiantis rugsėjo 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimu, numatyta, kad, siekdama prisidėti prie Ukrainos makrofinansinio stabilumo, Europos Sąjunga per 2022 m. suteiks Ukrainai išskirtinę iki 6 mlrd. eurų makrofinansinę pagalbą (paskolomis), kuri turi būti užtikrinta valstybių narių garantijomis. Ši parama padės stabilizuoti Ukrainos finansinę padėtį, sustiprinti šalies atsparumą, prisidės prie valstybės skolos tvarumo ir gebėjimo įvykdyti savo finansinius įsipareigojimus. Lietuvos garantijos dalis sudarys 12 mln. 972 104  tūkst. eurų.

Iš šių 6 mlrd. eurų makrofinansinės paramos Ukrainai iki lapkričio 22 d. jau išmokėta 5.5 mlrd. eurų. Paskutinis 2,5 mlrd. eurų mokėjimas atliktas lapkričio 22 d., likusi 0,5 mlrd. eurų bus išmokėta iki metų pabaigos. Tai yra makrofinansinės pagalbos paketo, apie kurį Komisija paskelbė gegužės 18 d. komunikate ir kurį patvirtino 2022 m. birželio 23–24 d. Europos Vadovų Taryba, dalis.

Siekdama ir toliau remti Ukrainą, 2022 m. lapkričio 9 d. Komisija pateikė teisinių pasiūlymą paketą, kuriame siūloma Ukrainai suteikti 18 mlrd. makrofinansinę pagalbą ilgalaikių lengvatinių paskolų forma kitiems t.y. 2023 m. ES šalių narių susitarimo dėl šios paramos siekiama iki šių metų pabaigos, kad jau sausio mėn. Ukrainai būtų galima skirti papildomą finansavimą.

Šaltinis: lrv.lt