Naujienos

Vyriausybės kanclerė: turime būti ryžtingi ir budrūs stabdydami sankcijų apėjimą, palaikantį Rusijos karo mašiną

Naujienos

Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė ketvirtadienį pasveikino Lietuvos, Estijos, Latvijos, Lenkijos bei Suomijos muitinių vadovų pasirašytą susitarimą dėl vienodų kontrolės priemonių taikymo, siekiant užtikrinti Europos Sąjungos sankcijų Rusijai įgyvendinimą. Kaip sakytoje kalboje pabrėžė G. Balčytytė, ypač akylos stebėsenos reikalauja dvejopos paskirties prekės, konvertuojamos į Rusijos karo mašiną palaikančias technologijas.

Muitinių susitarimas – praktinė tąsa Lietuvos, Latvijos ir Estijos Ministrių Pirmininkių deklaracijos dėl vieningo ES sankcijų Rusijai ir Baltarusijai regioninio įgyvendinimo.

Deklaracija pasirašyta 2023-ųjų pabaigoje, o šių metų sausį Lietuvos, Latvijos ir Estijos šalių muitinių vadovai patvirtino susitarimą dėl vienodų sankcijų kontrolės priemonių. Šiandien šis regioninis susitarimas dar labiau išplėstas.

Kaip kalbėjo Vyriausybės kanclerė, glaudus regioninis bendradarbiavimas ir muitinių pajėgumų sustiprinimas yra ypatingai svarbūs užtikrinant spragų sankcijų įgyvendinime nebuvimą.

„Ypatingą rūpestį kelia dvejopos paskirties prekės, kurių paskirtis gali būti lengvai pakeičiamą į karinę. Atidus monitoringas ir griežta kontrolė – būtinos priemonės, kad užkirstume kelią jų panaudojimui palaikant Rusijos karo mašiną“, – sakė G. Balčytytė.

Regioninis muitinių susitarimas rodo šalių lyderystę ir tvirtą įsipareigojimą įgyvendinti sankcijas ir neleisti Rusijai tęsti karo, kasdien reiškiančio vis naujas aukas Ukrainoje.

„Susitarimas, pasirašytas Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos ir Lenkijos muitinių, siunčia aiškią žinią Rusijai ir jos bendrininkams – esami vieningi ir nestokojame ryžto, o kova su sankcijų apėjimu yra ir bus mūsų prioritetas“, – sveikindama daugiašalį susitarimą sakė G. Balčytytė.

Šaltinis: lrv.lt