Naujienos

Vyriausybės kanclerė pagerbė Holokausto aukas Kauno IX-ajame forte: atmintis – mūsų kolektyvinė sąžinė ir žmogiškumo sergėtoja

Naujienos

Data

2023 09 22

Įvertinimas

Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė dalyvavo Lietuvos žydų genocido aukų pagerbime Kauno IX-ajame forte. Po atminimo eisenos sakytoje kalboje Vyriausybės kanclerė akcentavo įsipareigojimą saugoti žuvusiųjų ir nukentėjusių atminimą bei šių dienų atsakomybę kovoti su neapykanta, netolerancija ir diskriminacija.

Kauno IX-asis fortas – vieta, kurioje Holokausto metais nužudyta daugybė nekaltų žmonių, liudijanti apie tamsaus mūsų istorijos puslapio baisumus, sakė Vyriausybės kanclerė. Tai – kraupus priminimas apie žiaurumus, įvykdytus prieš Lietuvos žydų bendruomenę, ir skausmą, kurį patyrė daugybė žmonių ir šeimų.

„Ši diena verčia mus prisiminti žmogaus kančios gelmes ir neblėstančią atminties svarbą.

Aš pati turiu asmeninį prisiminimą, susijusį su šia vieta, kuomet dar pradinėse klasėse būtent čia – Kauno IX-ajame forte – pirmąsyk sužinojau apie Holokausto tragediją. Būtent šioje vietoje pirmą kartą mačiau nužudytų kūdikių, mažų vaikų asmeninius daiktus – tas vaizdas giliai įsirėžė mano atmintyje ir privertė susimąstyti, ką galime ir turime padaryti kiekvienas iš mūsų, kad būtų išvengta nekaltų žmonių žūčių.

Šiandien mes susirinkome ne tik prisiminti aukų, bet ir dar kartą patvirtinti savo įsipareigojimą saugoti nukentėjusiųjų ir žuvusiųjų atminimą. Atmintis yra mūsų kolektyvinė sąžinė, mūsų žmogiškumo sergėtoja. Būtent per atmintį mes užtikriname, kad praeities pamokos nenugrimztų laiko smiltyse.

Prisimindami Holokaustą, pripažįstame savo atsakomybę kovoti su neapykanta, netolerancija ir diskriminacija. Privalome aktyviai veikti, kad tokie žiaurumai niekada nepasikartotų nei čia, Lietuvoje, nei bet kur kitur pasaulyje. Neabejotinai tai ypač svarbu, kai dabar, šiuo pat metu, Ukrainoje nuo žiauraus budelio rankų žūva Ukrainos vaikai, kenčia visi jos žmonės.

Lygiai taip pat mes turime kalbėti ateities kartoms apie Holokausto baisumus, užtikrinti, kad jos suprastų išankstinių nuostatų ir abejingumo pasekmes. Suteikdami žinias, mes suteikiame jaunimui įrankių, kurie padės kurti užjaučiančią ir teisingesnę visuomenę“, – kalbėjo Vyriausybės kanclerė G. Balčytytė.

Vyriausybės kanclerė pabrėžė, jog įsipareigojimas saugoti atmintį yra ne tik istorinė pareiga, bet ir moralinis imperatyvas.

„Mes įsipareigojame užtikrinti, kad Holokausto atminimas išliktų gyvas, vedantis mus į ateitį, kurioje tamsiausias žmonijos akimirkas pakeis šviesesnis, labiau užjaučiantis pasaulis.

Tegul visų aukų atminimas tarnauja kaip šviesos švyturys, įkvepiantis mus būti budriais tolerancijos, supratimo ir taikos sergėtojais“, – pridūrė G. Balčytytė.

Lietuvos žydų genocido atminimo diena kasmet Lietuvoje minima rugsėjo 23-ąją.

Šaltinis: lrv.lt