Naujienos

Vyriausybės kanclerė Niujorke susitiko su JT Generalinio Sekretoriaus pavaduotoja žmogaus teisėms Ilze Brands Kehris

Naujienos

Data

2023 07 19

Įvertinimas

Darbo vizitą Jungtinėse Valstijose tęsianti Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė susitiko su Jungtinių Tautų (JT) Generalinio Sekretoriaus pavaduotoja žmogaus teisėms Ilze Brands Kehris. Susitikime Vyriausybės kanclerė akcentavo sisteminius Rusijos nusikaltimus Ukrainoje ir JT vaidmenį padedant juos tirti bei siekiant tarptautinio teisingumo įvykdymo, o taip pat užkardant naujus Rusijos nusikaltimus ir šiurkščius žmogaus teisių pažeidimus.

„Žmogaus teisėms pavojus kils globaliu mastu, jeigu Rusijos nebaudžiamumas taps paskata agresoriams laužyti taisyklėmis grįstą tarptautinę tvarką. Todėl atsakingi už agresijos nusikaltimą prieš Ukrainą ir karo nusikaltimus turi sulaukti atsakomybės – tik tokiu atveju mes, tarptautinė bendruomenė, galime tikėtis tvarios taikos“, – sakė G. Balčytytė.

Vyriausybės kanclerė atkreipė dėmesį į platų spektrą būdų, kuriais Rusija veikia kare prieš Ukrainą ir dėl kurių tiesioginiais taikiniais tampa civiliai gyventojai: per energetiką, maisto saugumą, civilinės infrastruktūros naikinimą, seksualinius nusikaltimus ir kankinimus, nusikalstamas vaikų deportacijas iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusiją.

Esama tvirto pagrindo manyti, jog Rusijos nusikaltimų skaičius yra kur kas gausesnis nei šiuo metu Jungtinių Tautų fiksuoti ir tiriami nusikaltimai, pridūrė G. Balčytytė.

Kaip JT Žmogaus teisių tarybos narė, Lietuva deda visas pastangas ir yra pasirengusi toliau prisidėti, jog nusikaltimų sumanytojai ir vykdytojai būtų patraukti atsakomybėn – priešingu atveju grėsmė kyla pasitikėjimui ir visa tarptautine sistema. Lietuva taip pat tvirtai pasisako už Specialiojo tribunolo agresijos nusikaltimui tirti įsteigimą.

Reikalinga įvertinti ir Rusijos bendrininkės Baltarusijos režimo atstovų ir jų kontroliuojamų subjektų įsitraukimą į vykdomus nusikaltimus Ukrainoje – esama duomenų, rodančių Baltarusijos prisidėjimą prie neteisėtų ukrainiečių vaikų deportacijų, susitikime su I. Brands Kehris pabrėžė Vyriausybės kanclerė.

Susitikime taip pat aptarta itin prasta ir toliau blogėjanti žmogaus teisių padėtis pačioje Baltarusijoje, politinės represijos, kurių aukomis yra apie 1500 politinių kalinių, susiduriančių su smurtu, nehumaniškomis kalinimo sąlygomis ir objektyvaus teisinio proceso nebuvimu.

Šaltinis: lrv.lt