Naujienos

Vyriausybės kanclerė Niujorke: Rusija sulauks atpildo už karo nusikaltimus prieš Ukrainos moteris

Naujienos

Tarptautinė bendruomenė turi dėti visas pastangas seksualiniam smurtui Rusijos užpultoje Ukrainoje ištirti, siekti kaltųjų atsakomybės ir suteikti pagalbą aukoms, pažymėjo Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė, darbo vizitu viešinti Niujorke (JAV), kuriame prasidėjo Jungtinių Tautų Moterų padėties komisijos (CSW) 68-oji sesija. 

Vyriausybės kanclerė antradienį pasisakė Šveicarijos organizuojamame JT Saugumo Tarybos Arria formulės susitikime bei susitiko su JT Generalinio Sekretoriaus specialiąja įgaliotine seksualinio smurto konfliktuose klausimais Pramila Patten.

Atkreipdama dėmesį į tai, jog ginkluotuose konfliktuose moterys ypač dažnai tampa įvairių smurto formų aukomis, Vyriausybės kanclerė išskyrė globalius pavyzdžius, kai moterys tampa pokyčių jėga kovoje už demokratiją ir taiką.

Tarp jų – ir nuo Rusijos agresijos besiginančios Ukrainos moterys, rodančios ypatingą drąsą ir iniciatyvą, jog jų dukroms niekuomet netektų patirti to paties, pažymėjo Vyriausybės kanclerė JT ST Arria formulės susitikime, skirtame aptarti JT Konvencijos dėl visų formų diskriminacijos prieš moteris panaikinimo ir JT Moterų, taikos ir saugumo darbotvarkės tikslų įgyvendinimą.

„Ukrainos moterų įsitraukimas į politinį, karinį, civilinį ir humanitarinį atsaką Rusijos vykdomam karui yra be galo svarbus. Apie 80 tūkst. moterų, įskaitant atliekančias svarbias pagalbines funkcijas, tarnauja Ukrainos Ginkluotosiose pajėgose. Tūkstančiai jų kovoja fronte. Tarp pastarųjų yra moterų, prisijungusių prie kariuomenės po to, kai prarado tėvus, vyrus ar sūnus. Šiuo metu, kai esame čia, jos gina savo tėvynę nuo įsibrovėlių iš Rusijos, tuo pačiu gindamos ir mus visus, nes tai – taisyklėmis grįstos pasaulio tvarkos gynyba“, – sakė Vyriausybės kanclerė.

Taip pat antradienį vykusiame susitikime su JT Generalinio Sekretoriaus specialiąja įgaliotine seksualinio smurto konfliktuose klausimais P. Patten Vyriausybės kanclerė pažymėjo, kad Lietuva ir toliau išlaikys dėmesį seksualinio smurto konfliktuose temai. Šioje srityje Lietuva yra pasirengusi toliau bendradarbiauti Jungtinių Tautų bei kituose tarptautiniuose formatuose.

Specialioji įgaliotinė pristatė naujausią savo ataskaitą Saugumo Tarybai apie Hamas seksualinį smurtą prieš Izraelio moteris bei vaikus. 

Tarptautinė bendruomenė negali likti nuošalyje, seksualinį smurtą agresoriams pasitelkiant kaip karo įrankį, būdą terorizuoti ir siekį palaužti civilių valią okupuotose teritorijose – vis naujų tokio reiškinio liudijimų girdime iš Rusijos užpultos Ukrainos. Šie atvejai reikalauja tyrimų, baudžiamųjų bylų iškėlimo, teisminių procesų ir visapusiškos pagalbos aukoms. Nuo to, kaip reaguosime, priklauso ne tik teisingumo įvykdymas, bet ir atgrasymas nuo naujų nusikaltimų.

„Nuo Rusijos pilno masto invazijos pradžios Lietuva teikia pagalbą seksualinį smurtą patyrusiems asmenims iš Ukrainos, šiuo metu gyvenantiems Lietuvoje, todėl suvokia didžiulį šios problemos mastą“, – sakė G. Balčytytė.

Pagalbos efektyvumą užtikrina ir tai, kad šioje srityje bendradarbiauja ne tik Lietuvos institucijos, bet ir nevyriausybinės organizacijos, kalbėta susitikime.

Šaltinis: lrv.lt