Naujienos

Vyriausybės kanclerė: Moldova gali padaryti ilgai lauktą proveržį europinės integracijos kelyje

Naujienos

Data

2023 10 27

Įvertinimas

Šiandien Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė dalyvavo Rytų Europos studijų centro organizuotoje diskusijoje „Lietuvos indėlis padedant eiti europeizacijos keliu: Moldovos indėlis“.

„Stebime istorinę galimybę: Moldova gali padaryti taip ilgai lauktą proveržį europinės integracijos kelyje. Moldova padarė realią pažangą daugelyje sričių ir yra aktyviai remiama tarptautiniu lygmeniu. Be to, šios šalies vadovai nuoširdžiai tiki europinėmis vertybėmis ir yra tvirtai pasiryžę jomis vadovautis bei vykdyti nors ir sunkias, tačiau labai reikalingas reformas“, – sveikindama diskusijos dalyvius Moldovos pažanga džiaugėsi Vyriausybės kanclerė.

G. Balčytytė susirinkusiesiems priminė, kad prieš pusantro dešimtmečio Lietuva buvo viena iš kelių ES šalių, kuri aktyviai ragino ES atsigręžti į Moldovą ir padėti šiai valstybei siekti europinių aspiracijų. Ji pabrėžė Lietuvos indėlį į Moldovos daromą pažangą: 2022–2023 m. humanitarinei pagalbai Moldovai (pabėgėliams iš Ukrainos Moldovoje) Lietuva skyrė 3,25 mln. eurų, o šalies ekspertai nuolat teikia konsultacijas ir aktyviai bendradarbiauja Moldovos teisinės sistemos reformos, žemės ūkio ir veterinarijos bei fitosanitarijos, administracinių gebėjimų stiprinimo, atsparumo dezinformacijai bei strateginės komunikacijos gerinimo ir kt. srityse.

Kartu, pasak Vyriausybės kanclerės, įgyvendindama europines reformas Moldova susiduria su iššūkiais, tokiais kaip vis dar neišspręstas Uždniestrės klausimas, priešiška Rusijos hibridinė veikla – energetinis šantažas, propaganda, dezinformacija, kibernetinės atakos, priešiškų jėgų organizuojami protestai prieš pro-vakarietišką Moldovos vyriausybę. „Tarptautinės bendruomenės pareiga – padėti Moldovai, siekiant, kad jos pasirinkta europinė kryptis taptų negrįžtama. Būtent prieš dešimt dienų su darbo vizitu lankydamasi Kišiniove ir dalyvaudama Moldovos paramos konferencijoje perdaviau Lietuvos įsipareigojimą tvirtai remti Moldovos europinę kryptį“, – diskusijos metu sakė G. Balčytytė.

Kartu Vyriausybės kanclerė  išreiškė lūkestį, kad nepaisant Moldovai tenkančių iššūkių ši šalis dar šiais metais pradės derybas dėl narystės ES.

Šaltinis: lrv.lt