Naujienos

Vyriausybės kanclerė JT: Rusijos nusikaltimų Ukrainoje autoriams išvengus teisingumo, nuo ateities karų ir smurto pavojaus saugus nebus niekas

Naujienos

Data

2023 07 19

Įvertinimas

Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė dalyvavo neformaliame Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdyje, kuriame sakė kalbą 25-ųjų Romos statuto metinių proga. Kalbėdama šiame Arria formulės susitikime Vyriausybės kanclerė akcentavo Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) vaidmenį saugant taiką ir stabilumą pasaulyje per indėlį įgyvendinant teisingumą sunkių tarptautinių nusikaltimų atvejais. 

Romos statutu įsteigtas Tarptautinis Baudžiamasis Teismas, padėdamas išvengti nebaudžiamumo už sunkius tarptautinius nusikaltimus, prisideda prie potencialių agresorių bet kuriame pasaulio taške atgrasymo, pabrėžė Vyriausybės kanclerė. Todėl tarptautinės bendruomenės kolektyvinės pastangos užtikrinti kaltųjų atsakomybę už Rusijos agresijos ir karo nusikaltimus Ukrainoje yra kertinės svarbos. 

„Jeigu nusikaltimų Ukrainoje organizatoriams ir vykdytojams pavyks išvengti teisingumo, pasaulis taps kur kas pavojingesne vieta, joks žemynas nebus saugus nuo nebaudžiamo karo ir smurto grėsmės. Mes, kaip tarptautinė bendruomenė, galime ir turime rinktis kitą kelią – ne tik garsiai įvardyti tiesą, nes tyla visuomet palanki agresoriui, bet ir imtis veiksmų bei padėti įgalinti Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą teisingumo įvykdymui“, – sakė Vyriausybės kanclerė.  

Lietuva yra pirmoji pasaulio valstybė, kuri kreipėsi į TBT su prašymu pradėti situacijos Ukrainoje tyrimą, pridūrė Vyriausybės kanclerė. 

Kartu su Ukraina ir bendramintėmis valstybėmis Lietuva aktyviai pasisako už Specialiojo tarptautinio tribunolo įsteigimą agresijos nusikaltimui tirti. Būtent iš agresijos nusikaltimo, kuriuo pasikėsinta į Ukrainą, seka kiti Rusijos nusikaltimai užpultoje šalyje, todėl atsakomybė už jį yra esmingai svarbi tvariai taikai ir stabilumui pasaulyje. 

Rusija šiame kare kaip ginklą ir šantažo priemonę naudoja energetiką, dezinformaciją, maisto stoką, netgi vandenį, naikindama civilinę infrastruktūrą ir keldama tyčines humanitarines ir ekologines nelaimes, pridūrė G. Balčytytė. 

Tarptautinės bendruomenės pareiga yra siekti taisyklėmis grįsto pasaulio išsaugojimo, kuriame karo nusikaltėliai neturi privilegijos jaustis nebaudžiami, pridūrė Vyriausybės kanclerė. 

Visas pasisakymas (anglų kalba).

Šaltinis: lrv.lt