Naujienos

Tarpinstitucinė Lietuvos delegacija susitiko su pasienyje protestuojančiais Lenkijos ūkininkais

Naujienos

Kovo 1-ąją Lietuvos institucijų delegacija atvyko į Budziską (Lenkijos Respublika), kur protestą pradėjo Lenkijos ūkininkai. Bendradarbiaudamos su Lenkijos kolegomis, Lietuvos institucijos ir toliau deda visas pastangas, kad nacionalinio saugumo atžvilgiu kritiškai svarbus kelias tarp šalių nebūtų blokuojamas. Šiuo klausimu palaikomas ryšys ir su Latvijos bei Estijos kolegomis, jis keliamas ir ES lygiu. Taip pat siekiama moderuoti dialogą tarp Lietuvos ir Lenkijos ūkininkų organizacijų.

„Iš Lenkijos pusės nesame gavę jokių dokumentų ar kitos informacijos, kuri indikuotų, jog per Lietuvą vyksta ukrainietiškų grūdų kontrabanda, Lietuvos institucijos taip pat nėra fiksavusios tokio pobūdžio nusikalstamų veiklų. Atkreipėme dėmesį, jog per parą iš Lietuvos į Lenkiją kasdien išvyksta ne daugiau nei du grūdus vežantys sunkvežimiai, atsižvelgdami į šiuos faktus, atvykome pasiūlyti Lietuvos pagalbą aiškinantis situaciją.  Svarbu išgirsti Lenkijos ūkininkų argumentus, kodėl blokuojama viso regiono saugumui gyvybiškai svarbi transporto arterija. Esame dėkingi Lenkijos pareigūnams už jų įdirbį, kad šis kelias nebūtų blokuotas“, – teigė delegacijai vadovaujantis Vyriausybės kanclerės pavaduotojas, Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas Vilmantas Vitkauskas.

Taip pat Lietuvos delegacijos sudėtyje – vidaus reikalų viceministras Vitalij Dmitrijev, Žemės ūkio ministerijos kancleris Valdas Aleknavičius, Susisiekimo ministerijos kancleris Ramūnas Dilba, Policijos departamento generalinis komisaras Renatas Požėla, Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas, Muitinės departamento direktoriaus pavaduotojas Vygantas Paigozinas ir kiti pareigūnai.

Vidaus reikalų viceministras V. Dmitrijev Lenkijos atstovams pasiūlė Lietuvos pareigūnų pagalbą valdant transporto srautus.

Lietuvos policija užtikrina transporto srautų į Lenkiją valdymą, Valstybės sienos apsaugos tarnyba skiria papildomos pajėgas, kad pasienyje su Lenkija būtų užtikrinta viešoji tvarka.

Rusijai pradėjus atvirą agresiją prieš Ukrainą, Rusijos žemės ūkio produkciją pakeitė ukrainietiška, o dalies jos dalies pervežimu užsiima Ukrainos vežėjai. 2023 m., palyginti su 2022 m. bendras grūdų importas iš Ukrainos padidėjo 1,5 proc. ( nuo 114,0 iki 115,7 tūkst. t.). Iš Lietuvos į Lenkiją eksportuoti grūdai 2023 m. sudarė 0,8 proc. viso Lietuvos eksportuoto grūdų kiekio ir 1,5 proc. visos eksporto vertės. Ši dalis 2022 m. buvo – 0,9 proc. viso kiekio ir 1,4 proc. vertės.

Šaltinis: lrv.lt