Naujienos

Su EK nariu Didier Reyndersu Premjerė aptarė Rusijos atsakomybę už agresijos ir karo nusikaltimus, žalos Ukrainai atlyginimą panaudojant sankcionuotą turtą

Naujienos

Data

2023 02 09

Įvertinimas

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė vasario 9 d. susitiko su Lietuvoje viešinčiu Europos Komisijos nariu Didier Reyndersu. Vyriausybės rūmuose vykusiame susitikime aptarta parama Ukrainai, tarptautinis atsakas į Rusijos karinę agresiją ir karo nusikaltimus Ukrainoje, Europos Sąjungos sankcijomis įšaldyto Rusijos turto panaudojimo Ukrainos patirtos žalos kompensavimui ir šalies atstatymui galimybės. 

„Mūsų veiksmai jau dabar turi siųsti nedviprasmišką ir perspėjančią žinią, kad Rusijos karo nusikaltimai Ukrainoje, įskaitant pirminį jų šaltinį – agresijos nusikaltimą, nebus ignoruoti, o jų organizatoriai ir vykdytojai neliks nenubausti. Taip pat turime rasti teisinių būdų, kaip panaudoti sankcijomis įšaldytą Rusijos turtą Ukrainos atstatymui. Niekas negrąžins prarastų gyvybių ar atimtos vaikystės, bet agresorius turi atlyginti Ukrainos patirtą žalą, vis didesnę sulig kiekviena diena“, – sakė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Lietuvos Vyriausybės vadovė pabrėžė, jog reikalinga toliau vieningomis pastangomis tęsti ir didinti spaudimą Rusijai ir Baltarusijai sankcijomis, neišprovokuotam ir brutaliam Rusijos karui tęsiantis. Ne mažiau svarbu maksimaliai užkardyti kelius sankcijų apėjimui, veikiant tiek nacionaliniu lygiu, tiek bendrų europinių mechanizmų pagalba, pažymėjo I. Šimonytė. Lietuva iš esmės teigiamai vertintų ir Europos prokuratūros mandato išplėtimo galimybę šiame procese.

Premjerė išsakė teigiamą Lietuvos vertinimą EK siūlymui įsteigti Tarptautinį koordinacinį centrą Rusijos agresijos nusikaltimui tirti. Lietuva mato tai kaip pirmąjį žingsnį siekiant Specialiojo tribunolo įsteigimo.  

Eurojustas – ES bendradarbiavimo baudžiamosios teisenos srityje agentūra – taip pat galėtų turėti svarbų vaidmenį prisidedant prie Rusijos įvykdyto agresijos nusikaltimo tyrimo, kalbėta susitikime. 

Šaltinis: lrv.lt