Naujienos

Premjerė: Vilniaus 700-metis – proga giliau apmąstyti mūsų tapatybę, paveldą, ateitį

Naujienos

Data

2023 10 12

Įvertinimas

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė ketvirtadienį dalyvavo globojamos tarptautinės parodos „Tarp būties ir atminties. Senieji Vilniaus pilių vaizdai“ atidaryme. Ši Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų paroda skiriama šiemet minimai Vilniaus miesto 700 metų sukakčiai.

„Kaip gimusi ir užaugusi amžinojoje valstybės sostinėje Vilniuje, nuoširdžiai džiaugiuosi, kad miesto 700 metų sukakties minėjimas tapo proga giliau apmąstyti ir pasikalbėti apie mūsų valstybės tapatybę, jos kultūrinį paveldą, simbolius, siekius ir ateitį. 

Šis jubiliejus – taip pat ir išskirtinė proga dar kartą įvertinti mus formuojančias bei saugančias šaknis, iš kurių ir pagal Tautinę giesmę mes semiamės stiprybės. Todėl kiekvieną kartą gilindamiesi į miesto istoriją praplečiame ir savo asmeninį miesto įvaizdį gilesniu jo istorijos tėkmės suvokimu, margesniais jo gyventojų istorijų pasakojimais, išraiškingesnėmis miesto vizualizacijomis. Taip mūsų miesto istorija mums tampa artimesnė ir dar brangesnė. Istorinė atmintis mus augina. Tad ir šios tarptautinės istorinės ikonografijos parodos tema yra labai simboliška – tarp būties ir atminties“, – sveikinimo kalboje sakė premjerė.

Visos Lietuvos, taip pat ir Vilniaus, istorijoje būta daug grėsmingų vėtrų ir netekčių, nes ne tik miestiečiai, bet ir jų priešai suprato Vilniaus reikšmę, pridūrė Vyriausybės vadovė. 

„Ne veltui jie siekė sunaikinti mūsų valstybingumą, griaudami Vilniaus pilis. Netekome Kreivosios, Žemutinės ir Aukštutinės pilių, nuo žemės paviršiaus buvo nušluota ir valdovų rezidencija kartu su jos kultūriniais sandais. Šių svarbių mūsų istorijos klodų atidengimas ir priminimas labai svarbus, nes jie susieja praeitį su ateitimi bei įkvepia vėl ir vėl ieškoti, atrasti ir įvertinti Vilnių ir mūsų valstybę“, – sakė I. Šimonytė.

Paroda „Tarp būties ir atminties. Senieji Vilniaus pilių vaizdai“ simboliškai užbaigia kelis metus Valdovų rūmų muziejaus vykdytą programą, įprasminančią Vilniaus jubiliejų. 

„Labai džiaugiuosi, kad pavyko įgyvendinti planus, ir kartu tikiu, kad įžvalgos ir patirtys – visa tai, kas nušvito švenčiant daug išgyvenusio Vilniaus jubiliejų, – bus svarbus postūmis ateities darbams ir dar kartą primins, kaip svarbu tarp būties ir atminties saugoti mūsų istoriją ir ja rūpintis“, – sakė Ministrė Pirmininkė.

Tarptautinėje istorinės ikonografijos parodoje pristatoma Vilniaus pilių ir vieno svarbiausių jų objekto – Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos Žemutinėje pilyje – kilmė, raida ir atmintis bei atkūrimo vizijos. Parodoje rodoma bemaž 200 vizualinių šaltinių – kartografijos, tapybos, grafikos ir kitų kūrinių, chronologiškai siekiančių nuo XIV pabaigos iki XX a. II pusės.

Šaltinis: lrv.lt