Naujienos

Premjerė susitiko su EP Pirmininke Roberta Metsola: mūsų visų pareiga remiant Ukrainą – nepavargti ir nelėtinti tempo

Naujienos

Premjerė Ingrida Šimonytė penktadienį Vyriausybės rūmuose priėmė Lietuvoje viešinčią Europos Parlamento Pirmininkę Robertą Metsola. Vyriausybės vadovė pasveikino R. Metsolą su Europos Parlamentui šiemet LR Seimo skiriama Laisvės premija ir susitikime su EP Pirmininke aptarė paramą Ukrainai, ES atsparumo ir konkurencingumo stiprinimo, ES plėtros ir migracijos bei kitus aktualius klausimus.

„Europos Sąjunga yra daugybe pasiekimų pažymėta sėkmės istorija, ypatingai prisidėjusi prie klestėjimo ir stabilumo, kuriame ilgą laiką gyveno Europa. Deja, sulig Rusijos karu prieš Ukrainą ir demokratinį, taisyklėmis grįstą pasaulį, šis periodas nutrūko. Mūsų užduotis – padėti ukrainiečiams laimėti, kad taika Europoje būtų atkurta ir Ukraina susigrąžintų tai, kas agresoriaus iš jos buvo atimta. Tai taptų dar viena ir svarbiausia Europos kaip taikos ir gerovės projekto pergale – pergale kiekvienam europiečiui“, – sakė premjerė I. Šimonytė.

Bendrijos artimiausiu metu laukia svarbūs sprendimai dėl ES daugiametės finansinės programos peržiūros, tolimesnės finansinės ir karinės paramos Ukrainai – mūsų visų pareiga nepavargti ir nelėtinti tempo, pridūrė Ministrė Pirmininkė.

Premjerės teigimu, vienas iš galimų būdų svariai padėti besiginančiai Ukrainai – tolimesnis spaudimas Rusijai ir jos bendrininkams sankcijomis, įšaldyto ir imobilizuoto Rusijos turto panaudojimas atlyginant Ukrainai sukeltą žalą.

Praėjusių metų pabaigoje priimtas Europos Vadovų Tarybos sprendimas pradėti derybas su Ukraina ir Moldova dėl narystės ES yra be galo svarbus šioms šalims, rodančioms pagarbos ir susižavėjimo vertą progresą įgyvendinant narystei reikalingas reformas – savo ruožtu turime išlikti atviri ir pasirengę padėti, kad oficialios stojimo derybos galėtų prasidėti dar šį pavasarį, sakė premjerė.

Susitikime aptartas ES vaidmuo saugumo ir gynybos srityje, akcentuojant karinės pramonės stiprinimą, būtinybę pašalinti karinio mobilumo kliūtis bei stiprinti ES ir NATO bendradarbiavimą.

Premjerės teigimu, pastarųjų metų iššūkių akivaizdoje tiek Lietuva, tiek ir visa Europos Sąjunga susistiprėjo, nes suvokėme būtinybę ir ėmėmės reikiamų veiksmų stiprindami mūsų ilgalaikį atsparumą, energetinę nepriklausomybę. Ypač vertinga tai, kad rastas politinis sutarimas dėl teisės aktų, būtinų atsakant į migracijos ir priešiškų valstybių vykdomo neteisėtos migracijos instrumentalizavimo keliamus iššūkius.

Ypač svarbiu išlieka tolesnis ekonominio atsparumo stiprinimas – tiek per naujas prekybos partnerystes, tiek mažinant priklausomybes nuo autoritarinių režimų, ypatingai svarbiausių technologijų ir žaliavų srityje, kalbėta susitikime.

EP Pirmininkė R. Metsola šeštadienį, Laisvės gynėjų dieną, LR Seime atsiims 2023 m. Laisvės premiją, skirtą Europos Parlamentui. Seimas šį apdovanojimą skyrė  už šiandienos pastangas stiprinant demokratiją ir žmogaus teises, už laisvą tautų apsisprendimo teisės ir tautų suvereniteto gynimą, už nuolatinį istorinio teisingumo siekį, indėlį remiant Lietuvos laisvės bylą ir Sovietų Sąjungos okupuotų Baltijos valstybių nepriklausomybės siekį, diplomatinę paramą nepriklausomybę atkūrusiai Lietuvos valstybei ir indėlį integracijoje į Europą Sąjungą.

Kaip pažymėjo premjerė I. Šimonytė, EP vaidmuo kaip praeityje, taip ir šiomis dienomis išlieka svarbus remiant už laisvę kovojančias, demokratines vertybes ginančias tautas.

Šaltinis: lrv.lt