Naujienos

Premjerė: sankcijos ir pinigų plovimo prevencija gali apriboti Rusijos galimybes tęsti karą ir greičiau sugrąžinti Ukrainai bei Europai taiką

Naujienos

Data

2023 05 17

Įvertinimas

Rusijai siekiant korumpuoti ir silpninti demokratinių šalių institucijas ir visuomenes, efektyvi pinigų plovimo prevencija įgyja ir politinę bei nacionalinio saugumo lygmens svarbą, pabrėžė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė trečiadienį prasidėjusioje kasmetinėje Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro kartu su Lietuvos banku surengtoje konferencijoje.

Konferencijoje „Kovos su sankcijų vengimu ir finansiniais nusikaltimais priešakinėse linijose: nauja realybė“ sveikinimo žodį tarusi Lietuvos Vyriausybės vadovė pažymėjo ir efektyvų tarptautinių sankcijų Rusijai įgyvendinimą, kuris, kartu su pinigų plovimo prevencijos priemonėmis, gali padėti apriboti Rusijos galimybes tęsti karą prieš Ukrainą, taip prisidedant prie taikos atkūrimo ir naujos, saugesnės Europos saugumo architektūros.

„Pinigų plovimo prevencija besirūpinančios institucijos saugo tai, kas užtikrina efektyvų demokratijų funkcionavimą – teisės viršenybę, skaidrumą, pagarbą asmens laisvėms ir teisėms. Autokratai ir jų klikos yra pagrindiniai mūsų demokratinių ir finansinių institucijų, mūsų šalyse garantuojamų teisių ir gerovės privilegijų išnaudotojai. Taip veikdami jie kelia grėsmę mūsų vertybių integralumui ir Vakarų demokratinės sistemos patikimui“, – sakė I. Šimonytė.

Rusijos karo prieš Ukrainą fone Vakarų šalių atsparumas tampa ypatingai svarbus, pažymėjo premjerė.

Rusijos galimybes finansuoti karinę agresiją sekinančios tarptautinės sankcijos, Kremliaus teigimu, neva yra neveiksmingos, tačiau tuo pačiu metu stebime aktyvias Rusijos pastangas, jog sankcijų prieš ją būtų atsisakyta. Taip pat matomi ir mėginimai sankcijas apeiti, o tai, kaip akcentavo Ministrė Pirmininkė, kelia grėsmę Europos šalių nacionaliniam saugumui ir užtęsia karą, kainuojantį ukrainiečių gyvybes.

„Pastarųjų metų patirtis parodė, kad sankcijų taikymas, pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencija yra tarpusavyje susijusios, ir vien vyriausybių pastangų nepakanka, kad su šiais uždaviniais būtų tinkamai susitvarkyta“, – sakė Ministrė Pirmininkė.

Nacionaliniu lygiu Lietuva deda visas pastangas ir proaktyviai bendradarbiauja su Europos Komisija ir ES šalimis, teikdama konkrečius siūlymus, kad sankcijų apėjimas būtų kiek įmanoma geriau užkardytas. Efektyvus sankcijų taikymas reikalauja tarptautinio bendradarbiavimo, jų apėjimo kelius užveriantys sprendimai turi būti priimami globaliu, europiniu, mažų mažiausiai – regioniniu lygiu, tuo pačiu finansinių institucijų reagavimas privalo būti greitas, o viešojo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimas – glaudus.

Pinigų plovimo prevencijos reguliacinės priemonės taip pat turi neatsilikti nuo technologinių pokyčių, kurie kartais pasitelkiami piktavališkiems tikslams, savo kalboje sakė premjerė.

„Naujoje geopolitinėje realybėje pinigų plovimo prevencija ir efektyvus sankcijų įgyvendinimas gali reikšmingai apriboti Rusijos galimybes tęsti karą prieš Ukrainą, suvaidindamos svarbų vaidmenį naujos Europos saugumo architektūros ateityje. Tai gali padėti pasiekti taiką anksčiau, o mūsų žemyną paversti saugesniu“, – sakė Vyriausybės vadovė.

Visa Ministrės Pirmininkės sveikinimo kalba konferencijoje (anglų k.).

Šaltinis: lrv.lt