Data
2022 11 07
Įvertinimas
Pirmadienį Vyriausybėje pagerbti Pasaulio Tautų Teisuoliai, gelbėję Lietuvos žydus nuo Holokausto Antrojo pasaulinio karo metais, jų vardu Yad Vashem skiriamus apdovanojimus priėmė artimieji. Kaip padėkos kalboje sakė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, šie Teisuoliai simbolizuoja puoselėtiną šviesos spindulį, prasiskverbusį per karo tamsumą.
Renginyje pagerbti Pasaulio Tautų Teisuoliai Kazimieras Ruzgys ir Marcijona Ruzgienė, Aksentij Burlakov, Matriona Burlakova ir jų dukra Zinaida, Jonas Žvinklevičius ir Ona Žvinklevičienė, Marijona Bagurskienė ir Juozapas Bagurskas. Visų jų vardu artimieji priėmė Pasaulio Tautų Teisuolių medalius ir diplomus, įteiktus Lietuvoje viešinčio Yad Vashem Holokausto memorialo pirmininko Dani Dayan.
„Šiandien susirinkome pagerbti žmonių, kurie įrodė, kad nėra tokių aplinkybių, kuriomis nebūtų galima išsaugoti žmogiškumą. Katastrofa, žinoma Holokausto vardu, buvo siaubinga viso pasaulio tragedija. Ji sugriovė iliuziją, kad stulbinami civilizacijos pasiekimai gali ištirpdyti smurtą ir neapykantą. XX amžiaus viduryje pačiame Europos centre dauguma žmonių, veikiami sudėtingų to meto aplinkybių, itin lengvai pakluso brutalaus žaidimo taisyklėms ir priskirtiems vaidmenims – budelio, aukos arba stebėtojo.
Tačiau dar viena grupė žmonių savo pasirinkimais įrodė, kad mes patys kuriame istoriją. Šie žmonės negalvojo apie jokius titulus, apdovanojimus, įvaizdžius ateities istorijoje – jie paprasčiausiai stengėsi išsaugoti žmogiškumą ir negalėjo likti abejingi kito kančiai“, – savo kalboje sakė Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė.
Kaip pažymėjo premjerė, ši katastrofa sugriovė tuomet egzistavusią Lietuvą – netekome šimtų tūkstančių brolių ir seserų, bičiulių, kaimynų.
„Šiandien, lenkdama galvą prieš visus Pasaulio Tautų Teisuolius, noriu pabrėžti, kad jie ne tik gelbėjo vienos agresyviai persekiojamos tautos atstovus, bet ir įrodė, kad galima pažaboti baimės bei neapykantos piktžoles. Šiandien būtent Teisuoliai yra įtaigiausi drąsos bei ryžto mokytojai. Jų žygdarbiai nusipelno išskirtinės valstybės ir visų mūsų pagarbos. Jų pamokos, herojiškos istorijos ir nuopelnai žmogiškumui bei Tėvynei turi būti plačiai žinomi ir prisimenami“, – sakė premjerė.
Pasaulio Tautų Teisuolių gyvenimo istorijos įžiebia viltį, kad visi kartu sugebėsime kurti geresnį ir teisingesnį pasaulį, pridūrė Vyriausybės vadovė.
„Puoselėdami didvyrių atsiminimą, vertindami kiekvieną jų, neturime pamiršti skaudaus fakto, kad jie buvo mažuma ir tik todėl katastrofa galėjo įvykti. Mes negalime pakeisti praeities, tačiau, apmąstydami ją, priimdami ją be pagražinimų, tikrą ir nepatogią, galime geriau suvokti dabarties iššūkius ir tai, ką privalome padaryti. Teisuoliai simbolizuoja šviesos spindulį, kuris prasiskverbė per Antrojo Pasaulinio karo tamsumą. Puoselėkime šią šviesą ir darykime viską, kad patys galėtume būti šviesos ir vilties liudijimu kitiems.
Iš visos širdies dėkoju visiems žydų gelbėtojams už jų pasiaukojimą, taurumą ir drąsą. Tegul visų mūsų dėkingumas visuomet būna siejamas su Jūsų vardais“, – sakė I. Šimonytė.
Padėkos ir sveikinimo žodį renginyje taip pat tarė Yad Vashem Holokausto memorialo pirmininkas D. Dayan, Izraelio valstybės nepaprastoji ir įgaliotoji ambasadorė Lietuvai Hadas Wittenberg Silverstein ir Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.
Šaltinis: lrv.lt