Naujienos

Premjerė: Lietuvos ir Lenkijos grėsmių vertinimas sutampa, Ukrainos pergalė – vienintelis kelias realiai taikai pasiekti

Naujienos

Lietuva ir Lenkija iš skaudžios patirties žino, kad neryžtingumas, vienybės stoka ar nuolaidžiavimas agresorei Rusijai tik drąsina pastarąją ir eskaluoja karinį konfliktą, sakė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, pirmadienį Vilniuje priėmusi Lenkijos Ministrą Pirmininką Donaldą Tuską. Todėl sutampantis grėsmių matymas, saugumo regione stiprinimas ir parama Ukrainai yra ypatingai svarbūs šalių bendradarbiavimo aspektai, pažymėta susitikime.

Susitikę šalių premjerai aptarė paramą Ukrainai, sankcijų Rusijai ir Baltarusijai stiprinimą bei įgyvendinimą, aktualius ES darbotvarkės, pasirengimo 2024 m. NATO viršūnių susitikimui Vašingtone klausimus bei dvišalių Lietuvos ir Lenkijos santykių aktualijas.

„Rusijos tikslai lieka nepasikeitę – Ukrainos nepriklausomybės ir ukrainiečių identiteto sunaikinimas, demokratijos diskreditavimas, taisyklėmis grįstos pasaulio tvarkos pakeitimas jėgos politika, keliantis grėsmę visam laisvajam pasauliui. Šiandien parama Ukrainai – skubi ir apimanti visa, kas būtina jos pergalei – yra geriausia, ką galime padaryti dėl kasdienį terorą kenčiančių ukrainiečių ir mūsų pačių saugumo“, – sakė premjerė I. Šimonytė.

Kaip pažymėta Vyriausybių vadovų susitikime, Lietuvos ir Lenkijos vertinimas dėl grėsmių sutampa – abi šalys suvokia, kad Rusija išliks ilgalaike karine grėsme, tą aiškiai rodo ne tik agresyvi retorika, bet ir siekis atkurti Ukrainoje prarastus pajėgumus, šalies ekonomikos orientavimas kariniams tikslams.

Šiame kontekste, kaip pažymėjo I. Šimonytė, Lenkijos lyderystė stiprinant gynybą yra svarbus ir sektinas pavyzdys sąjungininkams. Stiprinama gynyba, kartu su parama Ukrainai, yra geriausios investicijos į viso NATO saugumą. Aljanso gynyboje neturi likti pažeidžiamų vietų, savo ruožtu Lietuva pastaraisiais metais didina gynybos biudžetą bei toliau stiprins krašto apsaugą, pridūrė Lietuvos premjerė.

Lietuva ypatingai vertina Lenkijos indėlį į regiono saugumą, dvišalį bendradarbiavimą gynybos srityje ir yra pasirengusi jį dar labiau stiprinti, akcentavo premjerė I. Šimonytė.

Ministrės Pirmininkės teigimu, taip pat ir spaudimas sankcijomis Rusijai bei agresijos bendrininkei Baltarusijai turi būti tęsiamas ir didinamas, kartu su pastangomis užtikrinti kuo efektyvesnį esamų sankcijų įgyvendinimą.

Nors šiuo metu didžiausios Lietuvos ir Lenkijos pastangos sutelktos į saugumą, premjerė pasidžiaugė ir intensyviai plėtojamu dvišaliu bendradarbiavimu nuo infrastruktūros iki kultūros sričių.

I. Šimonytė padėkojo D. Tuskui už puikią partnerystę ir įsipareigojimą bendram darbui siekiant iki 2025 m. vasario mėn. sujungti trijų Baltijos šalių elektros tinklus su kontinentine Europa per Lenkiją.

Kaip pridūrė premjerė, taip pat ir šalių vystomos transporto jungtys – „Rail Baltica“ bei „Via Baltica“ projektai – yra ne tik regiono saugumo atžvilgiu reikšmingi projektai, bet ir reali, praktinė bei dar labiau suartinanti nauda abiejų šalių gyventojams.

Šaltinis: lrv.lt