Naujienos

Ministrė Pirmininkė susitiko su Naujosios Zelandijos Vyriausybės vadovu Chrisu Hipkinsu  

Naujienos

Data

2023 07 11

Įvertinimas

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė antradienį Vyriausybės rūmuose priėmė Naujosios Zelandijos Ministrą Pirmininką Chrisą Hipkinsą. Vyriausybių vadovai susitikime aptarė Lietuvos ir Naujosios Zelandijos dvišalių santykių plėtrą, bendradarbiavimą saugant taisyklėmis paremtą pasaulio tvarką, paramą Rusijos užpultai Ukrainai.  

„Rusijos karo prieš Ukrainą baigtis lems ne tik mūsų regiono saugumą – demokratijų atsakas brėš ribas autoritariniams režimams bet kuriame žemyne. Karinės jėgos naudojimas, tarptautinės teisės ir valstybių suverenumo nepaisymas neturi rasti vietos bendromis taisyklėmis grįstame pasaulyje. Be to, euroatlantinis ir Indijos-Ramiojo vandenyno regiono saugumas yra susiję, pusiausvyros viename iš jų sutrikdymas neišvengiamai atsiliepia ir kitam, nepaisant mus skiriančio atstumo“, – sakė Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė. 

Lietuvos palaikymas Ukrainai kyla ne tik iš tiesioginių saugumo interesų, tačiau ir istorinės patirties ir aktyvaus Lietuvos piliečių solidarumo su šalimi, besiginančia nuo Rusijos imperinio karo, pridūrė premjerė. 

Premjerai susitikime aptarė regioninį saugumą bei Rusijos karo prieš Ukrainą poveikį globaliai ekonomikai. 

Kaip parodė šiuo metu sėkmingai išgyvendinama ES šalių priklausomybė nuo Rusijos energijos išteklių, lūkestis dėl autoritarinių režimų ekonominės integracijos su demokratinėmis valstybėmis, taip neva sukuriant sąlygas taikiam tarpusavio sambūviui, nepasiteisino ir pasirodė esąs ilgainiui pavojingas pačioms demokratijoms, sakė Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė.

Energetinio saugumo ir atsparumo užtikrinimas, prekybinių ryšių diversifikavimas yra vieni svarbiausių uždavinių, kuriose demokratijos gali ir turi bendradarbiauti, pažymėta susitikime. 

Taip pat jame aptarti dvišaliai Lietuvos ir Naujosios Zelandijos santykiai. Pastaraisiais metais ženkliai išaugo valstybių prekybos apyvarta, tebeturinti didelį augimo potencialą. 

„Lietuva mato Naująją Zelandiją kaip vieną bendraminčių partnerių Indijos ir Ramiojo vandenynų regione, tikime abipuse nauda, kurią artimesni dvišaliai santykiai, intensyvesnė prekyba ir žmonių ryšiai gali suteikti“, – sakė I. Šimonytė.  

Premjerė akcentavo, kad Lietuvos dėmesį Indijos ir Ramiojo vandenyno šalims patvirtina ir liepą Vyriausybės patvirtintos šio regiono strateginės gairės. 

Esame suinteresuoti plėsti tvarius ekonominius santykius, kurie nepriklausytų nuo nedemokratiniams režimams būdingų vienašališkų, politiškai motyvuotų ir neprognozuojamų sprendimų, sakė Ministrė Pirmininkė, kartu veikti dėl tarptautine teise grįstos tvarkos išsaugojimo.

Susitikime taip pat aptartas neseniai pasirašytas ES ir Naujosios Zelandijos prekybos susitarimas, už kurio palaikymą Naujosios Zelandijos Ministras Pirmininkas C. Hipkinsas padėkojo Lietuvai. 

Pasak I. Šimonytės, šis susitarimas yra abipusiškai naudingas ir sveikintinas, labai svarbu siekti, jog jo teikiamos galimybės būtų išnaudotos maksimaliai. 

Šaltinis: lrv.lt