Naujienos

Ministrė Pirmininkė susitiko su Latvijos Parlamento Pirmininku Edvardu Smilteniu

Naujienos

Data

2022 11 29

Įvertinimas

Lapkričio 29-ąją premjerė Ingrida Šimonytė Vyriausybės rūmuose susitiko su Lietuvoje pirmą kartą viešinčiu Latvijos Saeimos pirmininku Edvardu Smilteniu, su kuriuo aptarė pagalbą nuo Rusijos karinės agresijos besiginančiai Ukrainai, saugumo padėtį regione ir sankcijų Rusijai griežtinimo svarbą, Lietuvos ir Latvijos bendradarbiavimą energetikos ir „Rail Baltica“ projektuose ir kitas aktualias šalių partnerystės temas.

Premjerė pasveikino lapkričio pradžioje Latvijos parlamento pirmininku išrinktą E. Smiltenį ir palinkėjo sklandaus darbo naujose pareigose, pasidžiaugė aktyviais bei šiltais Lietuvos ir Latvijos santykiais.

„Neabejoju, kad mūsų šalių bendradarbiavimas ir toliau išliks itin glaudus, skirsime nuolatinį dėmesį Baltijos regiono saugumui, užtikrinamam kartu su sąjungininkais, o tuo pačiu toliau stiprinsime ir telksime paramą Ukrainai, kad ji kuo greičiau laimėtų Rusijos pradėtą karą, apsigindama pati ir tuo apgindama mus visus. Lietuva ir Latvija išliks nesvyruojančiomis Ukrainos rėmėjomis, ir labai svarbu dėti bendras pastangas, kad pademonstruota Vakarų vienybė išliktų ir nepristigtume strateginės kantrybės – tiek padedant ukrainiečiams laimėti, tiek siekiant tarptautinės Rusijos atsakomybės už įvykdytus karo nusikaltimus“, – sakė Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė.

Susitikime aptartas brutalus Rusijos terorizmas, naikinant Ukrainos kritinę infrastruktūrą ir civilius objektus, reikalaujantis papildomo dėmesio iš Ukrainą remiančių valstybių. Tiek Lietuva, tiek Latvija jau šiuo metu prisideda atkuriant ir palaikant karo veiksmų nuolatos trikdomą elektros tiekimą Ukrainoje. Susitikimo šalys sutiko, jog tęsti ir telkti šią pagalbą užtikrinant elektros, šildymo ir vandens tiekimą bus ypač svarbu žiemos laikotarpiu.

Taip pat susitikime pažymėta, kad reikalinga didinti spaudimą sankcijomis Rusijai ir siekti užkardyti bet kokius jau patvirtintų sankcijų apėjimus, išlikti atspariems Rusijos dezinformacinėms atakoms, kuriomis ji siekia įtikinti tariamu sankcijų neveiksmingumu, o taip pat neva sankcijų kalte dėl aukštų energijos kainų ar infliacijos Europoje.

Susitikime kalbėtasi apie Baltijos šalių energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos įtvirtinimą, Lietuvai ir Latvijai bendrą tikslą – kuo spartesnę elektros sistemų sinchronizaciją su kontinentine Europa. Anksčiau planuota, jog šis procesas bus baigtas 2025 m., tačiau, pasak Ministrės Pirmininkės, galime ir turime siekti įgyvendinti tai anksčiau.

Premjerė I. Šimonytė patikino Saeimos pirmininką E. Smiltenį, kad Lietuva toliau skiria didelį dėmesį „Rail Baltica“ projektui, europine vėže sujungsiančiam ir Lietuvą su Latvija.

Aptartas Ukrainos narystės Europos Sąjungoje siekis ir Lietuvos bei Latvijos galima pagalba šiame procese, taip pat, kaip pažymėjo premjerė, abi Baltijos šalys ir toliau artimai bendradarbiaus siekdamos rytinio NATO flango stiprinimo ir Madrido viršūnių susitikimo sprendimų įgyvendinimo.

Šaltinis: lrv.lt