Naujienos

Ministrė Pirmininkė Moldovoje susitiko su šalies vadovais: solidarumas su Moldova šiuo metu reikalingas labiau nei bet kada

Naujienos

Data

2022 11 25

Įvertinimas

Darbo vizitu lapkričio 25 d. Moldovoje viešinti Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė susitiko su šalies Ministre Pirmininke Natalia Gavriliţa, Prezidente Maia Sandu ir Parlamento pirmininku Igor Grosu. Solidarumą su Rusijos karo kaimyninėje Ukrainoje padarinius ypatingai jaučiančia Moldova išreiškusi premjerė šiuose susitikimuose aptarė saugumo padėtį Moldovoje ir regione, situaciją šalies energetikos sektoriuje, Moldovos reformų pažangą ir tolesnę Lietuvos pagalbą šalies kelyje ES narystės link, iššūkius priimant Ukrainos karo pabėgėlius, kitus aktualius dvišalio bendradarbiavimo klausimus. 

„Beatodairiški ir brutalūs Rusijos išpuoliai Ukrainoje, kurių vis daugėja Rusijos kariuomenei akivaizdžiai pralaimint mūšio lauke, kelia didelius iššūkius Moldovos žmonėms ir šalies vadovybei. Nepaisant jų, Moldovos solidarumas priimant karo pabėgėlius, principinga laikysena smerkiant karo nusikaltimus kaimynystėje, nusipelno didelės pagarbos, o patiriami sunkumai – ir pagalbos. Lietuva ir toliau palaikys Moldovą jos žmonių pasirinktame eurointegraciniame kelyje ir turima ekspertine patirtimi prisidės prie reikalingų reformų įgyvendinimo“, – sakė premjerė I. Šimonytė.

Ministrės Pirmininkės teigimu, Lietuvos ir Moldovos dvišaliai diplomatiniai santykiai, kuriems šįmet sukako 30 metų, yra puikūs, atspindintys gerą tarpusavio supratimą daugybėje sričių.

Vyriausybių vadovių I. Šimonytės ir N. Gavriliţos susitikime aptarta saugumo situacija Moldovoje, šalies pastangos užtikrinti energetinį saugumą ir tiekimo stabilumą šalyje, Rusijos raketų smūgiams Ukrainoje pažeidžiant regioninę infrastruktūrą, tuo pačiu Moldovai patiriant „Gazprom“ šantažą dėl dujų tiekimo.

Premjerė I. Šimonytė pažymėjo Moldovos valdžios atsakingą požiūrį į nacionalinio saugumo politiką ir pasveikino šalies sprendimus modernizuoti ir stiprinti savo gynybinius pajėgumus – šiame procese Moldovai padės ir Lietuva, prisidėsianti prie strateginės komunikacijos ir kibernetinio saugumo pajėgumų stiprinimo, puskarininkių korpuso modernizavimo.

Ministrė Pirmininkė penktadienį vykusiuose susitikimuose išsakė paramą Moldovos Vyriausybės įsipareigojimui vykdyti reformas, kuriomis siekiama priartinti Moldovą prie Europos Sąjungos.

„Lietuva iš savo patirties žino, koks nelengvas darbas tebelaukia įgyvendinant reformas, tačiau tai neabejotinai sustiprins valstybę ir jos institucijas. Tikiu, kad šiemet Moldovai suteiktas ES kandidatės statusas yra paskata reformų darbotvarkei, ir dabartinė Moldovos vadovybė yra pajėgi sėkmingai įgyvendinti išsikeltus tikslus ir tai padarys“, – sakė premjerė.

Susitikimuose taip pat kalbėtasi apie padėtį Padniestrės klausimu, iššūkius priimant Ukrainos karo pabėgėlius, kurių Moldova priėmė daugiausiai, atsižvelgiant į šalies gyventojų skaičių, aptarta svarba didinti atsparumą priešiškai dezinformacijai, kuria siekiama kurstyti nepasitikėjimą demokratinėmis institucijomis, skatinti visuomenės susipriešinimą.

Kartu su premjere darbo vizitu Moldovoje vieši ir energetikos ministras Dainius Kreivys.

Tai yra antrasis premjerės I. Šimonytės vizitas Moldovoje. Su oficialiu vizitu Kišiniove ji lankėsi 2021 m. gruodį.

Šaltinis: lrv.lt