Naujienos

Liublino trikampio premjerų susitikime Kyjive – parama Ukrainai ir sutarimas dėl tolimesnio trišalio bendradarbiavimo stiprinimo

Naujienos

Data

2022 11 26

Įvertinimas

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė kartu su Lenkijos ir Ukrainos Ministrais Pirmininkais Mateuszu Morawieckiu ir Denysu Šmyhaliu lapkričio 26-ąją dalyvavo Liublino trikampio formato premjerų susitikime Kyjive, Ukrainoje. Šalių premjerai aptarė tolimesnę paramą nuo Rusijos karinės agresijos besiginančiai Ukrainai ir pabrėžė Rusijos atsakomybę už sistemingai vykdomus karo nusikaltimus, pažymėdami Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos solidarumą ir bendrus tikslus trišalėje deklaracijoje. 

„Džiaugiuosi, kad šis Liublino trejeto susitikimas įvyko čia, Kyjive, laisvos Ukrainos sostinėje, šalyje, kuri šiandien ginasi nuo agresoriaus smūgių, nukreiptų prieš taisyklėmis grįstą pasaulio tvarką, kuri gina ir pačius laisvės bei demokratijos principus. Todėl mūsų tautas prieš kelis amžius vienijęs šūkis „Už jūsų ir mūsų laisvę“ nepraranda reikšmės ir šiandien – tai yra įpareigojimas, kuriuo seksime. Šios dienos susitikime patvirtinome mūsų sutarimą toliau stiprinti trišalį bendradarbiavimą, visų pirma gynybos ir energetikos srityse, o taip pat siekti Rusijos tarptautinės atsakomybės už vykdomus nusikaltimus, įskaitant per Tarptautinio tribunolo Rusijos agresijos nusikaltimui tirti įsteigimą“, – sakė premjerė I. Šimonytė. 

Trišalėje deklaracijoje smerkiami Rusijos karinių pajėgų vykdomi sistemingi karo nusikaltimai, įskaitant tikslingus, beatodairiškus išpuolius prieš civilius ir viešąją infrastruktūrą, prievartiniai Ukrainos piliečių, taip pat ir vaikų, perkėlimai iš laikinai okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusiją, šalys deklaracijoje pabrėžia būtinybę didinti spaudimą Rusijai tarptautinėmis sankcijomis, apribojant jos galimybes tęsti karą ir vykdyti šiuos bei kitus nusikaltimus Ukrainoje, siekis plėsti šalies agresorės tarptautinį izoliavimą. 

Premjerė I. Šimonytė užtikrino, jog Lietuvos pagalba Ukrainai, teikta dar iki karinės invazijos vasario 24 d. pradžios, skiriama šalies Vyriausybės, gyventojų ir verslų iniciatyvomis, pasieks Ukrainą ir toliau, padedant jai atsilaikyti būsimą sunkią žiemą. 

Lietuva atsiliepė į Ukrainos poreikius užtikrinant energetikos infrastruktūros funkcionavimą ir artimiausiu metu skirs 2 mln. eurų vertės paramą šiai sričiai, susitikime pranešė Lietuvos premjerė. Taip pat Lietuva tęs humanitarinę pagalbą asmenims, turėjusiems dėl karo palikti savo namus Ukrainoje, bet likusiems šalyje.

Šeštadienį Kyjive įvykęs premjerų Liublino trikampio susitikimas – antrasis nuo šio formato įsteigimo pradžios. Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė pakvietė trečiąjį susitikimą kitąmet surengti Lietuvoje. 

Trišalės deklaracijos tekstas lietuvių ir anglų kalbomis.

Šaltinis: lrv.lt