Naujienos

Lietuvos žydų gelbėtojų dieną premjerė kviečia prisiminti tuos, kurie mums paliko pačią šviesiausią istorijos pamoką

Naujienos

Šiandien Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė dalyvavo Lietuvos žydų gelbėtojų dienos minėjimo reginyje „Susitikimai. Gelbėtojai ir išgelbėtieji“. VU Simono Daukanto kiemelyje vykusiame renginyje susirinkę aukščiausi valstybės vadovai, politikai, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus atstovai, žydų bendruomenės nariai, gelbėtojų giminaičiai, tautinių bendrijų ir dvasininkijos atstovai, VU bendruomenės nariai ir visuomenės atstovai skaitė žydų gyvybes gelbėjusių asmenų pavardes.

Ministrė Pirmininkė susirinkusiesiems priminė kelių žydų gelbėtojų – Kupraičių ir Radlinskų šeimų bei seselės J. Kibelaitės – ir jų išgelbėtų žmonių istorijas bei pažymėjo, kad tokių istorijų visoje Lietuvoje buvo daugiau kaip pusantro tūkstančio.

„Gelbėjo ūkininkai ir gydytojai, našliai ir vienuolės, profesoriai ir tarnaitės, dvasininkai ir mokytojai. Gelbėjo, nes kitaip negalėjo. Gelbėtojai su tais, kuriuos slėpė, dalijosi viskuo – namais, duona, šiluma, šviesa ir tikėjimu teisingumo pergale. Šis tikėjimas juos palaikė ir iš tamsos vedė į šviesą. Atkakliai priešindamiesi brutaliai Holokausto kasdienai, rizikuodami visos šeimos narių gyvybėmis, jie rašė mūsų tautos atjautos ir didvyriškumo istorijos puslapius“, – sakė premjerė.

I. Šimonytė  pažymėjo, kad net ir galėdami pasielgti įvairiai, šie žmonės rinkosi likti neabejingais ir visais būdais stengėsi padėti. „Kiekvieną akimirką jie galėjo atsisakyti gelbėti ar net išduoti. Tačiau tuomet jie būtų išdavę save, išdavę žmogiškumą ir metafizinį tikėjimą teisingumo pergale“, – sakė ji ir dėkojo visiems, susirinkusiems pagerbti šių šviesių žmonių.

„Šiandien bus skaitomi vardai ir pavardės tų, kurie mums paliko pačią šviesiausią istorijos pamoką, skatinančią prisiminti, priminti ir švęsti aušros pergalę prieš sutemas. Tikėjimas šia pergale šiandien mums reikalingas ne mažiau nei tuomet“, – kalbėjo premjerė.             

Kovo 15-oji – diena, skirta žydų gelbėtojams atminti. Šią dieną pagerbiami Lietuvos žydų gelbėtojai – žmonės, kurie dažnai niekuo neišsiskyrė, bet buvo orūs savo vertybėmis, išliko žmogiški net ir sunkiausiomis aplinkybėmis, nekolaboravo su naciais, gelbėjo kitus rizikuodami savo ir savo artimųjų laisve ir gyvybe.

Pasaulio tautų teisuoliais pripažinti 924 Lietuvos piliečiai, gelbėję žydus nuo Holokausto. Pagal šalies gyventojų skaičių tai – antra didžiausia žydų gelbėtojų šalis pasaulyje.

Šaltinis: lrv.lt