Naujienos

Lietuvos ir Švedijos Premjerų susitikime – dėmesys Baltijos regiono saugumui, paramai Ukrainai ir dvišaliam bendradarbiavimui

Naujienos

Data

2023 02 07

Įvertinimas

Vasario 7 d., antradienį, Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė Vyriausybės rūmuose priėmė Švedijos Karalystės Ministrą Pirmininką Ulfą Kristerssoną. Susitikime aptarti Lietuvos ir Švedijos dvišaliai santykiai, Baltijos jūros regiono saugumas, parama Ukrainai ir sankcijos Rusijai bei Baltarusijai, ES energetinis saugumas ir energijos kainų klausimai, euroatlantinio ryšio stiprinimo bei demokratijų glaudesnio bendradarbiavimo svarba.

„Džiaugiamės, kad Lietuvą ir Švediją sieja daugiau nei geografinė kaimynystė – esame bendraminčiai daugeliu klausimu, artimi partneriai Europos Sąjungos bei Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto formatuose. Nuoširdžiai tikimės, kad dar šiemet glaudų bendradarbiavimą sustiprinsime Švedijai ir Suomijai tapus visateisėmis NATO narėmis. Tikiuosi, kad aljanso vadovų susitikimas Vilniuje šiemet bus gausesnis, o mūsų regionas – saugesnis, nei bet kada anksčiau“, – sakė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Susitikime aptarti saugumo klausimai Baltijos jūros regione ir Europoje, Rusijai tęsiant neišprovokuotą ir brutalų karą Ukrainoje. Kaip pažymėjo premjerė I. Šimonytė, Rusijos karas yra pasikėsinimas ne tik į Ukrainos valstybingumą, bet ir taisyklėmis grįstą tarptautinę tvarką bei nusistovėjusią euroatlantinio saugumo architektūrą, todėl svarbu spartinti ir didinti būtiną karinę pagalbą Ukrainai, o taip pat – ir toliau spausti Rusiją sankcijomis ir tarptautine izoliacija.

Sankcijomis Rusijai ir agresiją remiančiai Baltarusijai ypač turi būti atsižvelgiama į dvigubos paskirties technologijas ir jų komponentus, o taip pat svarbu kuo labiau užkardyti galimybes apeiti sankcijas. Ministrė Pirmininkė pabrėžė strateginės kantrybės svarbą įgyvendinant ir plečiant sankcijas, kurios yra veiksmingos, nepaisant Rusijos mėginimų įtikinti jų neefektyvumu.

Susitikime kalbėta apie Baltijos jūros regiono saugumą, kurį dar labiau sustiprins būsima Švedijos ir Suomijos narystė NATO.

Premjerų I. Šimonytės ir U. Kristerssono susitikime pažymėta ir ES energetinės nepriklausomybės svarba, aptartas aukštų energijos kainų suvaldymas.

Susitikime šalys pabrėžė euroatlantinės vienybės ir demokratijų bendradarbiavimo svarbą autoritarinių režimų iššūkio akivaizdoje – artima partnerystė svarbi užtikrinant kolektyvinį saugumą ne tik gynybos, bet ir energetikos bei kitose srityse.

Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė palinkėjo Švedijos Vyriausybės vadovui U. Kristerssonui sklandaus ir sėkmingo Švedijos pirmininkavimo ES Tarybai ir užsibrėžtų prioritetų įgyvendinimo.

Šaltinis: lrv.lt