Naujienos

Lietuvoje startuoja tarptautinė atsparumo ir kovos su dezinformacija mokymų programa

Naujienos

„Lietuvos atsparumo užsienio įtakoms institucinė sąranga, inovatyvūs sprendimai, glaudus bendradarbiavimas su nevyriausybinėmis organizacijomis, atvirumas žiniasklaidai ir aktyvi pilietinė visuomenė leidžia sėkmingai užkardyti arba reaguoti į kylančius agresyvių režimų išpuolius“, – teigė Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė šiandien prasidėjusiuose Lietuvos ir EBPO atsparumo ir kovos su dezinformacija mokymuose. Jų tikslas kartu su EBPO keistis žiniomis ir patirtimi, kaip atpažinti dezinformaciją ir pasirinkti efektyviausius veikimo būdus ir priemones stabdant jos plitimą.

Pasak Vyriausybės kanclerės, mokymų dalyviams bus labai vertinga išgirsti kitų šalių patirtis ir praktikas, kas leis tobulinti veiksmus ir taip didinti atsparumą užsienio įtakoms. „Taip pat viliuosi, kad mokymų programos dalyviams mūsų sukaupta patirtis bus vertinga“, – sakė G. Balčytytė.

Mokymai vyks birželio 11–13 dienomis Vilniuje ir Kaune. Mokymuose dalyvauja Albanijos, Armėnijos, Bulgarijos, Čilės, Moldovos, Pietų Afrikos Respublikos, Rumunijos, Kenijos, Filipinų, Šiaurės Makedonijos ir Ukrainos atstovai. Jų metu Lietuvos ir EBPO atstovai pasidalins gerosiomis praktikomis stiprinant atsparumą bei kovojant su dezinformacija, mokymų dalyviai taip pat pristatys savo patirtis šiose srityse. Be to, siekiant suteikti praktinius dezinformacijos valdymo įgūdžius, bus surengtos stalo pratybos. Jų metu mokymų tikslais bus simuliuojama dezinformacinių atakų virtinė, kuria siekiama destabilizuoti valstybę.

Atsparumo ir kovos su dezinformacija mokymų programa pradėta įgyvendinti 2024 m. balandžio 12 d., kai Lietuvos ir EBPO pasirašė atitinkamą susitarimą. Programos vykdymą užtikrina Lietuvos administruojamas virtualus kompetencijų centras, kuriame EBPO ir kitų Europos, Azijos, Lotynų Amerikos ir Afrikos šalių ekspertams vyksta mokymai, seminarai, kuriais siekiama apsisaugoti nuo šalių agresorių kišimosi į demokratinius procesus bei dalintis gerąja praktika kovos su dezinformacija srityje.

Pasirašius susitarimą, iš Lietuvos pusės jo vykdytoju paskirtas Nacionalinis krizių valdymo centras užtikrina šios veiklos administravimą, telkia ekspertizę, rengia mokymus ir seminarus. Iš savo pusės EBPO indikuoja potencialias mokymų sritis, EBPO ir organizacijai nepriklausančių valstybių ekspertams siūlo galimybę programos rėmuose gilinti savo žinias ir kompetencijas, apibendrina mokymų programos metu išmoktas pamokas ir atsižvelgiant į tai imasi tolimesnių veiksmų.

Lietuva yra aktyvi EBPO narė. Viena iš mūsų šalies veiklos šioje organizacijoje krypčių – patirties perdavimas stiprinant atsparumą ir kovojant su dezinformacija. Antai šių metų kovo 4 d. EBPO pristatė geriausių praktikų apžvalgą ir pasiūlė sistemą, padedančią formuoti politinį atsaką atsparumo dezinformacijai ir informacijos vientisumo stiprinimo srityse. Ją rengė EBPO narių Vyriausybių atsako į dezinformaciją ekspertų grupė, kurios viena steigėjų yra Lietuva.

Kiti šios programos mokymai numatyti 2024 m. rudenį Lietuvoje.

Šaltinis: lrv.lt