Naujienos

Lietuva padeda Moldovai kurti kovos su hibridinėmis ir kibernetinėmis grėsmėmis sistemą

Naujienos

Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė susitiko su Lietuvoje viešinčiu Moldovos Respublikos vicepremjeru, užsienio reikalų ministru Mihai Popșoi. Susitikime aptartas Lietuvos remiamas Moldovos Strateginės komunikacijos ir kovos su dezinformacija centro kūrimo procesas, dvišalio bendradarbiavimo galimybės bei Moldovos integracijos į Europos Sąjungą (ES) tema.

„Privalome veikti koordinuotai, nuolat ir kuo aiškiau agresoriui rodyti: suprantame visus Rusijos ketinimus apgauti, perprantame propagandą ir gebame skirti dezinformaciją nuo tikrų faktų. Lietuva tvirtai remia Moldovą kovojant Rusijos hibridiniame kare ir palaiko žengiant eurointegraciniu keliu“, – sakė G. Balčytytė.

Vyriausybės kanclerė patvirtino, kad Lietuva toliau rems Moldovos pastangas kovoti su hibridinėmis ir kibernetinėmis grėsmėmis, kylančiomis iš Rusijos ir šalies viduje. Ji Moldovos vicepremjerą patikino, kad Vyriausybės kanceliarijos Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) inicijuotas, bendradarbiaujant su dezinformacijos analizės centru „Debunk.org“ organizuojamas paramos projektas vyksta sklandžiai: netrukus Moldovai bus perduota technologinė įranga ir geroji praktika kuriant technologiškai pažangią tarpinstitucinę informacinių incidentų analizės ir reagavimo sistemą.

Susitikime daug dėmesio skirta poreikiui išlaikyti budrumą artėjant rinkimams bei referendumui Moldovoje – įvykiams, kurių metu Rusija dės visas įmanomas pastangas sugriauti eurointegracinius planus bei susilpninti Moldovos valstybę. Kalbėta apie iššūkius, kurie kyla siekiant skleisti faktais grįstą informaciją visoms Moldovos visuomenės grupėms ir pasirenkant tinkamus sklaidos kanalus, taip pat užkardyti dezinformaciją ir Rusijos bandymus panaudoti demokratinius procesus siekiant silpninti demokratiją.

M. Popșoi delegacijos nariai vizito metu apsilankė ir Nacionaliniame krizių valdymo centre, kur buvo supažindinti su centro veikimo principais. NKVC vadovas Vilmantas Vitkauskas akcentavo sklandaus tarpinstitucinio, viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimo ir greito sprendimų priėmimo svarbą siekiant laiku užkardyti dezinformaciją, dalinosi patirtimi dirbant su sistema, kuria netrukus naudosis ir Moldova.

Paminėtina, kad Lietuva ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) įsteigė mokymų centrą demokratiniam atsparumui didinti ir kovai su dezinformacija. Šis centras vykdo mokymus EBPO ir šalių partnerių atstovams, siekiant stiprinti gebėjimus atpažįstant neteisėtas užsienio įtakas, mažinant jų žalingą poveikį, užkertant joms kelią bei kovojant su dezinformacija. Vieni iš šių mokymų rengiami Vilniuje birželio 11–13 d., į juos susirinks programos dalyviai iš įvairių pasaulio regionų: Europos, Afrikos, Lotynų Amerikos bei Karibų, Pietryčių ir Centrinės Azijos. Mokymuose dalyvauti buvo pakviesti ir Moldovos atstovai.

Šaltinis: lrv.lt