Naujienos

Lietuva ir JT aktyvina bendradarbiavimą kovoje su seksualinio smurto nusikaltimais ginkluotuose konfliktuose

Naujienos

Data

2023 10 18

Įvertinimas

Tarptautinė bendruomenė turi dėti daugiau pastangų kovoje su seksualiniais nusikaltimais karo zonose ir pagalbai tokį smurtą išgyvenusiesiems, pažymėjo Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė, trečiadienį susitikusi su Jungtinių Tautų (JT) Generalinio Sekretoriaus (GS) specialiąja įgaliotine seksualinio smurto konfliktuose klausimais Pramila Patten. 

„Pastaraisiais metais Lietuva įsitraukė į kovą su seksualiniu smurtu konfliktuose ir yra pasirengusi dar aktyviau bendradarbiauti su JT ir kitomis šalimis siekiant teisingumo ir suteikiant pagalbą nukentėjusiesiems“, – sakė G.Balčytytė.

Susitikime aptartos ir konkrečios iniciatyvos, kurias kartu galėtų vykdyti Lietuva ir JT, pavyzdžiui, su nukentėjusiais dirbančių pareigūnų gebėjimų stiprinimo srityje ar išaiškintų nusikaltimų vykdytojų viešinimo klausimu.

„Pernelyg ilgai seksualinio pobūdžio nusikaltimai likdavo nepastebėti tarp daugybinių žiaurumų karuose, tik gana neseniai geriau pradėjome geriau suprasti jų ilgalaikį trauminį poveikį aukų psichinei sveikatai, o taip pat įvardyti, kad aukomis dažnai tampa ir vyrai bei berniukai. Rusijos karas prieš Ukrainą yra šiurpus pavyzdys, kaip seksualinis smurtas tampa karo taktika, plačiai naudojama prieš civilius gyventojus“, – pažymėjo Vyriausybės kanclerė.

„Lietuva teikia pagalbą seksualinį smurtą patyrusiems pabėgėliams iš Ukrainos, šiuo metu gyvenantiems Lietuvoje, suvokiame didžiulį problemos mastą, todėl matome didelę Jungtinių Tautų veiklos prasmę siekiant padėti aukoms ir patraukti atsakomybėn kaltuosius. Norime prisidėti, kuo tikslingiau ir rezultatyviau išnaudodami mūsų turimą patirtį ir pajėgumus“, – pridūrė G. Balčytytė.

Susitikime JT GS specialioji įgaliotinė P. Patten išsakė padėką Vyriausybei už tarptautinių partnerių telkimą ir šią savaitę Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizuotą forumą, skirtą apsaugos ir pagalbos seksualinio smurto aukoms bei prevencinių priemonių nacionaliniu ir globaliu mastu aptarimui.

Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios seksualinio smurto problemą ir kaltųjų atsakomybės klausimą tarptautiniu mastu kėlusi Lietuva ir toliau deda pastangas padėti tokio pobūdžio nusikaltimų aukoms. Kaip akcentavo Vyriausybės kanclerė, iniciatyvą teikti pagalbą ir norą bendradarbiauti rodo ir Lietuvos nevyriausybinės organizacijos. Vienas pavyzdžių – šiuo metu Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija įgyvendinamas projektas „Kompleksinė pagalba seksualinės prievartos aukoms iš Ukrainos“.

Lietuvos institucijos jau nustatė 65 Rusijos įvykdytus seksualinio smurto atvejus prieš Ukrainos karo pabėgėlius, kurie vėliau persikėlė ir šiuo metu gyvena Lietuvoje.

Susitikime JT Generalinio Sekretoriaus specialioji įgaliotinė taip pat padėkojo Lietuvai už indėlį į P. Pratten vadovaujamo JT kovos su seksualiniu smurtu konfliktų metu veiksmų tinklo („UN Action“) veiklą. Metų pradžioje Lietuva šiam tinklui skyrė 50 tūkst. eurų, šiemet planuojama skirti dar 30 tūkst.

Šaltinis: lrv.lt