Naujienos

Kovai su dezinformacija skirtoje EBPO konferencijoje Vyriausybės kanclerė akcentavo socialinių tinklų atsakomybės ir didesnio valstybių vaidmens svarbą

Naujienos

Data

2023 11 13

Įvertinimas

Lietuva ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) pradės bendrą atsparumo ugdymo programą, skirtą kovai su dezinformacija ir išorinėmis grėsmėmis. Paryžiuje (Prancūzija) vykstančioje EBPO konferencijoje „Tackling disinformation: Strengthening democracy through information integrity“ dalyvaujanti Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė akcentavo būtinybę dalytis patirtimi ir sėkmingomis praktikomis, apjungiant EBPO valstybių narių ir kitų demokratinių partnerių pastangas.

Kaip pažymėjo G. Balčytytė, suvienytų pastangų dėka gali būti rasti sprendimai, sustiprinsiantys demokratines valstybes ir šį kelią pasirinkusias pasaulio šalis, o EBPO suteikia visas galimybes bei įrankius glaudesniam bendradarbiavimui. To numatoma siekti ir bendra Lietuvos ir EBPO inicijuojama atsparumo dezinformacijai ir išorinėms grėsmėms ugdymo programa. Nacionalinis krizių valdymo centras (NKVC) bus pagrindinis šios iniciatyvos partneris Lietuvoje, bendram darbui subursiantis kitas valstybės institucijas, privatų sektorių ir pilietines organizacijas, veikiančias visuomenės atsparumo ugdymo srityje.

Konferencijoje sakytoje įžanginėje sveikinimo kalboje Vyriausybės kanclerė atkreipė dėmesį į nedemokratinių režimų ir nevalstybinių veikėjų kėsinimąsi į demokratinio pasaulio principus ir vidaus gyvenimą – per dezinformaciją, ekonominę prievartą ir kitokį priešišką veikimą didinamas nepasitikėjimas institucijomis ir skatinamas susipriešinimas. Kartu su EBPO generaliniu sekretoriumi Mathiasu Cormannu renginį atidariusi Vyriausybės kanclerė šiame kontekste akcentavo socialinių tinklų platformų atsakomybės ir didesnio valstybių vaidmens svarbą.

„Prasidėjus Rusijos karinei invazijai į Ukrainą, liudijome didžiulį Rusijos dezinformacijos mastą, dirbtiną tokio turinio dauginimą ir proukrainietiškos informacijos sklaidos ribojimą. „Hamas“ atakos prieš Izraelį akivaizdoje matome, kad ši tendencija nėra susijusi su atskiru įvykiu, ji – universali.

Socialinės platformos iš tiesų išplėtė viešąją erdvę ir pagyvino joje vykstančias diskusijas. Tačiau turime pripažinti, kad visuomenės prie didelių technologinių pokyčių neprisitaiko taip greitai, o akimirksniu viešąjį dėmesį pritraukiančios dezinformacijos žala nėra atitaisoma kur kas mažesnės sklaidos paneigimais ar patikslinimais“, – sakė G. Balčytytė.

Socialinių platformų modelį, turinio moderavimo politiką ir algoritmus demokratijų priešininkai išnaudoja hibridinėms atakoms, ir tai – jau egzistencinis klausimas demokratiją branginančioms valstybėms, pridūrė Vyriausybės kanclerė. Todėl būtina atpažinti šias grėsmes, rasti būdus sustiprinti visuomenių atsparumą, tuo pačiu apsaugant žodžio laisvę.

Šiame kontekste būtinas ne mažesnis, o didesnis, aktyvesnis valstybės vaidmuo, pabrėžė kanclerė G. Balčytytė. Reikalinga skatinti sveiką ir įvairiapusišką medijų ekosistemą, kurioje piliečiai turėtų prieigą prie nešališkos informacijos, be to, visuomenių atsparumui ypač svarbi stipri pilietinė visuomenė, įskaitant nevyriausybines organizacijas, dirbančias kovos su dezinformacija srityje.

„Tuo pačiu vyriausybės ir visuomenės negali leisti socialinėms platformoms vangiai reaguoti į dezinformacijos platinimą, nes piktavalių veikėjų kuriama ir skleidžiama dezinformacija uzurpuoja žodžio laisvę ir iškraipo tikrovę. Be to, dezinformacijos ir jos ardomojo poveikio problema negali būti išspręsta, nuošalyje paliekant išorinio kišimosi į demokratijų vidaus gyvenimą klausimą – dezinformacija yra integrali priešiškų veikėjų arsenalo dalis bei faktorius, papildantis ir sustiprinantis kitas jų žalingas veiklas. EBPO, bendradarbiaudama su organizacijos narėmis ir partnerėmis, yra pajėgi rasti pamatuotą ir efektyvų atsaką šiems reiškiniams“, – sakė Vyriausybės kanclerė.

Paryžiuje vykstančios konferencijos „Tackling Disinformation: Strengthening democracy through information integrity“ organizatoriai – EBPO ir šios organizacijos atsparumo dezinformacijai išteklių centras (angl. OECD DIS/MIS Resource Hub), kurio viena iš įkūrėjų – Lietuva. 

Konferencijos sesijoje, kurioje aptarti veiksmų koordinavimo iššūkiai ir prioritetai vyriausybėms, dalyvavo ir Lietuvos NKVC patirtį pristatė centro vadovas Vilmantas Vitkauskas.

Šaltinis: lrv.lt