Naujienos

Įvyko trečiasis Lietuvos ir Lenkijos vyriausybių posėdis, pasirašyta bendra deklaracija

Naujienos

Data

2022 09 16

Įvertinimas

Rugsėjo 16-ąją Valdovų rūmuose įvyko bendras Lietuvos ir Lenkijos vyriausybių posėdis, kuriame aptarti paramos Ukrainai, energetikos, saugumo, strateginių infrastruktūros projektų vystymo ir kiti abiem šalims svarbūs klausimai.

Posėdžio metu buvo priimta bendra vyriausybių deklaracija, taip pat pasirašyti du dokumentai  – susitarimo memorandumas tarp Lietuvos Respublikos Susisiekimo ministerijos ir Lenkijos Respublikos Infrastruktūros ministerijos dėl transporto jungčių tarp Baltijos ir Juodosios jūrų stiprinimo plėtojant europinius Baltijos – Juodosios/Egėjo jūros ir Šiaurės jūros – Baltijos jūros transporto koridorius, taip pat bendra Lenkijos Respublikos finansų ministro ir Lietuvos Respublikos finansų ministrės deklaracija.

„Tai jau trečiasis bendras vyriausybių posėdis, džiaugiuosi, jog tai tampa tradicija ir įtvirtina mūsų glaudžią strateginę partnerystę“, – sakė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė. 

Posėdyje sutarta, jog būtina ne tik tęsti, bet stiprinti ir spartinti paramą Ukrainai, padedant jai tęsti sėkmingą kovą prieš Rusijos agresiją ir atsiimti okupuotų teritorijų kontrolę. Tarpvyriausybiniame susitikime paminėta, jog reikia rasti efektyvų teisinį būdą, kaip panaudoti Rusijos ir jos oligarchų įšaldytą turtą ir lėšas Ukrainos atstatymui. 

„Rusijos agresijos poveikį jaučia ir mūsų šalys, įskaitant ir per energetikos išteklių kainas. Tačiau negalime mums tenkančių nepatogumų prilyginti ukrainiečių tautai tekusiems išbandymams, privalome ir toliau nuosekliai remti Ukrainą, didinti spaudimą Rusijai, siekti jos teisinės atsakomybės už įvykdytus nusikaltimus Ukrainoje, turime dirbti kartu konsoliduojant tarptautinę paramą šiems žingsniams“, – pabrėžė  I. Šimonytė.

Posėdyje akcentuota rugsėjo 8 d. Baltijos valstybių ir Lenkijos premjerų bendro pareiškimo svarba dėl regioninio požiūrio į Rusijos piliečių patekimo į Šengeno erdvę per valstybių sienas ribojimo.

Dėmesys skirtas regioninio saugumo bei bendradarbiavimo gynybos srityje klausimams, valstybių išorinių sienų saugumui – Lietuva ir Lenkija atrėmė hibridinę ataką pasitelkiant neteisėtą migraciją, tačiau abi šalys sutinka, jog šiai sričiai dėmesys išlieka itin svarbus, kaip ir Lenkijos bei Lietuvos institucijų bendradarbiavimas.

Posėdžiui pasibaigus abiejų šalių vyriausybių vadovai ir nariai nusifotografavo su Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos vėliavomis, taip išreikšdami solidarumą su ukrainiečių žmonėmis, ginančiais savo ir Europos laisvę.

Šalių vyriausybių posėdyje dalyvavo Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, aplinkos ministras Simonas Gentvilas, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, energetikos ministras Dainius Kreivys, finansų ministrė Gintarė Skaistė, kultūros ministras Simonas Kairys, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, susisiekimo ministras Marius Skuodis, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Pirmasis Lietuvos ir Lenkijos vyriausybių posėdis įvyko 2020 m. rugsėjo 17 d. Vilniuje.

Bendros Lietuvos ir Lenkijos vyriausybių deklaracijos tekstas anglų ir lietuvių kalbomis.

Šaltinis: lrv.lt