Naujienos

I. Šimonytė po susitikimo su Ukrainos Premjeru: Lietuva vystys specialią karių reabilitacijos programą Ukrainoje, skirs papildomą paramą šalies gynybos reikmėms

Naujienos

Ne tik už mus kovojanti Ukraina, bet ir visas civilizuotas pasaulis turi tapti jėga, kuri sustabdys Rusijos agresiją kartą ir visiems laikams, sakė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, penktadienį Vyriausybėje priėmusi su oficialiu vizitu Vilniuje besilankantį Ukrainos Ministrą Pirmininką Denysą Šmyhalį. Išreiškusi visokeriopą ir nepajudinamą Lietuvos paramą Ukrainai, Vyriausybės vadovė pranešė apie Lietuvos pradedamą vystyti specialią nukentėjusių šalies karių reabilitacijos ir reintegracijos programą bei numatomą naują paramą Ukrainos gynybos reikmėms.

„Labai džiaugiuosi galėdama pasveikinti Lietuvos ir savo draugą Ukrainos Premjerą Denysą Šmyhalį Vilniuje. Joks pasaulio agresorius nesustabdys bendradarbiavimo tarp dviejų laisvę mylinčių bei už ją kovojančių tautų, mūsų nuoširdžios draugystės ir tarpusavio pagalbos“, – sakė Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė.

Kaip penktadienį pranešė premjerė, Lietuva prisidės prie trijų reabilitacijos centrų Lvivo, Dnipro ir Žytomyro srityse infrastruktūros kūrimo ir paslaugų vystymo. Iš Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo fondo ir Krašto apsaugos ministerijos lėšų tam numatoma skirti iki 15 mln. eurų. Prie šios Lietuvos programos bus kviečiami prisidėti ir kiti tarptautiniai donorai.

Susitikime premjerė pabrėžė, kad Lietuva nepaliauja ir nepaliaus raginti visus Vakarų sąjungininkus ir pasaulio demokratijas neatidėliojant skirti visą ginkluotę, kurios reikia Ukrainai, kad priešas kuo greičiau būtų nugalėtas mūšio lauke.

Savo ruožtu Lietuva artimiausiu metu už 2 mln. eurų pirks apie 3 tūkst. lietuviškų FPV dronų, kurie Ukrainos karius turėtų pasiekti dar šiemet.

Taip pat planuojama ir ilgalaikė parama Ukrainai – šiuo metu Vyriausybė derina susitarimą su Ukraina dėl bendradarbiavimo saugumo srityje, jame bus apibrėžti Lietuvos paramos modalumai stiprinant Ukrainos gynybinius pajėgumus ir šalies saugumą artimiausiam dešimtmečiui.

Susitikime premjerė pakartojo Lietuvos poziciją, jog be Ukrainos, kaip ir be Moldovos, narystės Europos Sąjungoje ir NATO nėra baigtas saugios ir klestinčios Europos projektas. Žengusi vieną žingsnį, ES privalo žengti ir kitą – pradėti derybas skyrius po skyriaus, pridūrė premjerė.

„Lietuvos parama Ukrainos nepriklausomybei, suverenitetui, teritoriniam vientisumui, o taip pat ir Ukrainos pasirinktam keliui į visateisę ES ir NATO narystę, kurio Rusija negali sustabdyti ar sulėtinti, yra nepajudinama“, – sakė Ministrė Pirmininkė.

Vyriausybių vadovai aptarė Ukrainos eurointegracijos pažangą ir aktualiausius šios darbotvarkės klausimus, susitikime I. Šimonytė pažymėjo sėkmingą ir užtikrintą šalies judėjimą šiuo keliu, net ir ypač sunkiomis karo sąlygomis. Lietuva pasirengusi stiprinti visapusišką, taip pat ir ekspertinę paramą Ukrainai būsimose derybose dėl narystės ES, prisidėti toliau įgyvendinant reformų pažangą ir stiprinant Ukrainos administracinius pajėgumus.

Kaip susitikime akcentavo premjerė, karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui tęsiančios Rusijos tarptautinės atsakomybės klausimas, įskaitant ir Rusijos bei Baltarusijos aukščiausios politinės ir karinės vadovybės atsakomybę už pirmapradį agresijos nusikaltimą, turi išlikti tarp tarptautinės bendruomenės prioritetų.

Taip pat – ir sankcijos agresorei bei jos bendrininkei Baltarusijai. Sankcijas būtina stiprinti, o esamų įgyvendinimo efektyvumą gerinti, pažymėta susitikime. Kaip teigė Lietuvos premjerė, ES susitarimas dėl nenumatyto pelno iš imobilizuoto Rusijos turto panaudojimo karinėms ir atstatymo reikmėms yra svarbus, tačiau nepakankamas žingsnis – reikalinga žengti toliau ir rasti būdą visą įšaldytą ir imobilizuotą Rusijos turtą panaudoti Ukrainos reikmėms.

Po susitikimo Vyriausybėje Lietuvos premjerė I. Šimonytė ir Ukrainos premjeras D. Šmyhalis taip pat penktadienį lankysis paramą Ukrainai telkiančios organizacijos „Blue/Yellow“ būstinėje.

Šaltinis: lrv.lt