Data
2022 12 19
Įvertinimas
Fizinis barjeras Lietuvos pasienyje su Baltarusija buvo įrengtas laiku, kokybiškai ir neviršijant jam numatyto biudžeto, konstatavo projekto priežiūros komisija. Pirmadienį komisijos nariai susipažino su projekto vykdytojų pateiktu galutiniu Fizinio barjero įrengimo darbų užbaigimo akto projektu ir patvirtino, jog Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) gali pasirašyti galutinį darbų priėmimo aktą su projekto vykdytoju – bendrove „EPSO-G“.
„Esu dėkinga projekto vykdytojams, rangovams, visiems jį įgyvendinusiems ir prisidėjusiems, kurių dėka fizinis barjeras įrengtas laiku ir numatyto biudžeto rėmuose – tokius lūkesčius šiam projektui ir kėlė Vyriausybė, siekdama sustiprinti mūsų rytinės sienos apsaugą ir palengvinti ypač svarbų pasieniečių darbą“, – sakė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Kaip ir buvo numatyta, pagrindiniai Fizinio barjero įrengimo darbai maždaug 550 kilometrų ilgio pasienyje su Baltarusija buvo baigti rugpjūčio pabaigoje, barjeras jau reikšmingai prisideda stabdant neteisėtų migrantų srautą į Lietuvą. Lapkritį ir gruodį iš sutaupytų lėšų buvo įsigyta barjero taisymui ir tolimesnei eksploatacijai reikiamų medžiagų. Taip pat buvo imtasi papildomų techninių saugumo priemonių barjerui sustiprinti.
Siekiant užkirsti kelią pasikartojantiems tyčiniams fizinio barjero gadinimams buvo sustiprinti prie sienos ženklų VSAT pareigūnams leidžiantys patekti varteliai. Pasitaikydavo atvejų, kai migrantai specialiomis techninėmis priemonėmis pažeisdavo vyrius ir vartelius atidarydavo. Prie vartelių buvo įrengtos papildomos saugumo juostos, juos saugantys segmentai ir koncertinos elementai.
Fizinio barjero vartelių stiprinimui buvo išleista 1,8 mln. eurų, o fizinio barjero taisymui reikalingoms medžiagoms įsigyti – maždaug 1 mln. eurų. Baigti ir kiti numatyti projekto darbai – sutvarkytos statybvietės ir jų prieigos, atstatyti keliai, parengta baigiamoji projekto dokumentacija.
Iš viso šiam projektui buvo išleista 144,9 mln. eurų iš 152 mln. eurų jam numatyto biudžeto.
Fizinio barjero įrengimui Ministrų kabinetas pritarė praėjusių metų rugpjūtį, Baltarusijos režimui pradėjus hibridinę ataką prieš Lietuvą ir į šalį ėmus plūsti nelegaliems migrantams. Statant Fizinį barjerą buvo įrengti 453 kilometrai naujos tvoros segmentų, atnaujinta 76 kilometrai anksčiau įrengtos tvoros, nutiesta 357 kilometrai koncertinos prizmės. Į bendrą Fizinį barjerą buvo integruota ir maždaug 80 kilometrų koncertinos užtvaro, kurį 2021 metų vasarą ir rudenį įrengė Vidaus reikalų ministerijos sutelktos kariškių ir ugniagesių pajėgos.
Bendras Lietuvos sienos su Baltarusija ilgis yra 679 kilometrai. Daugiau nei 100 kilometrų valstybės siena eina upių ir ežerų krantais, kur fizinis barjeras nebuvo įrengiamas.
Fizinio barjero projekto priežiūros komisijai vadovauja Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, į komisijos sudėtį įeina vidaus reikalų, energetikos, krašto apsaugos, aplinkos ir finansų ministrai, Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos viršininkas bei projektą vykdančios įmonių grupės „EPSO-G“ atstovas.
EPSO-G nuotrauka.
Šaltinis: lrv.lt