Naujienos

Bus užtikrinta efektyvi laukinių gyvūnų priežiūra ir globa

Naujienos

Data

2023 01 25

Įvertinimas

Trečiadienį Vyriausybė pritarė, kad Lietuvos sveikatos mokslų universitetui (LSMU) būtų pavesta teikti laukinių gyvūnų gydymo, globos, paleidimo į gamtinę aplinką ar perdavimo kitiems asmenims, turintiems teisę juos laikyti ir galintiems jais pasirūpinti, paslaugas, taip pat konsultuoti gyvūnų globos ir priežiūros klausimais.

Tai numatyta Aplinkos ministerijos parengtame Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pakeitimo projekte. Jam dar turės pritarti Seimas.

Minėtos funkcijos būtų perduodamos specializuotam Laukinių gyvūnų globos centrui (LGGC), steigiamam prie LSMU. Veterinarijos akademija, užsiimanti gyvūnų sveikatos priežiūra, jų reabilitacija, turinti reikiamą kompetenciją ir kvalifikuotus specialistus, šiuo metu yra LSMU padalinys.

„Planuojame, kad centras pradės veikti šių metų pabaigoje. Naujai įsteigtame centre bus teikiamos kokybiškos paslaugos, tinkamai pasirūpinta laukinių gyvūnų gerove ir globa. Pasieksime svarbiausią tikslą – išgelbėti ir paleisti į gamtinę aplinką, suteikti globą arba surasti naujus šeimininkus gerokai daugiau laukinių gyvūnų, taip pat ir saugomų rūšių gyvūnų nei iki šiol“, – sako aplinkos viceministras Danas Augutis.

Numatoma, kad LGGC spręs visų laukinių gyvūnų globos ir jiems reikalingos priežiūros klausimus, išskyrus Baltijos jūros gyvūnus, kuriais rūpinsis Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras. Sužeistus, netinkamoje aplinkoje gyvenančius ar konfiskuotus laukinius gyvūnus planuojama priimti visą parą. Išgydyti ir galintys savarankiškai gyventi laukiniai gyvūnai bus sugrąžinti į natūralias buveines, o tie, kurių negalima paleisti į laisvę dėl jų būklės, bus perduoti turintiems tinkamas sąlygas jiems laikyti asmenims. Globėjų bus ieškoma Lietuvoje arba užsienyje.

Aplinkos apsaugos institucijos nuolat sulaukia pranešimų apie sužeistus, į nelaimę patekusius, esančius ne jų rūšies buveinėje ar jiems netinkamoje gyventi aplinkoje laukinius, įskaitant ir saugomų rūšių, gyvūnus. Dažniausiai pagalbos reikia gyvūnams, kurie susiduria su automobiliais, stiklo konstrukcijomis, elektros perdavimo linijomis, žvejybos priemonėmis, nukenčia nuo naftos produktų taršos, pastatų renovacijos, kai jaunikliai atskiriami nuo tėvų dėl žmogaus veiklos.

Dabar laukinių gyvūnų gelbėjimo ir globos paslaugos įsigyjamos rinkoje, tuo rūpinasi Aplinkos apsaugos departamentas, kurio pagrindinė funkcija – valstybinė aplinkos apsaugos kontrolė. Tačiau teikiamos paslaugos neatitinka išaugusio poreikio, laukinių gyvūnų, ypač egzotinių, laikymui ir priežiūrai keliamų reikalavimų.

Pasitaiko atvejų, kai laukiniai gyvūnai konfiskuojami pažeidus jų įsigijimo, laikymo ar prekybos jais taisykles, numatytas nacionaliniuose, ES ir tarptautiniuose teisės aktuose. Kai laukinius gyvūnus reikia paimti ir laikyti iki galutinio teismo sprendimo, susiduriama su problema, kad nėra kam jais tinkamai pasirūpinti. Todėl dažnai gyvūnai lieka pas pažeidėjus tol, kol bus rastos tinkamos jiems laikymo vietos ar kvalifikuoti specialistai jų paėmimui, priežiūrai Lietuvoje ar užsienyje.

Perduoti laukinių gyvūnų globos ir priežiūros funkcijas LSMU nuspręsta išnagrinėjus rinkos situaciją ir galimybes suteikti tokios pobūdžio paslaugas mūsų šalyje bei kaip jų gydymas, reabilitacija ir globa organizuojama kitose šalyse – gyvūnų gerovės centruose Nyderlanduose, Didžiojoje Britanijoje ir Airijoje.

Remiantis šių šalių patirtimi ir duomenimis galima prognozuoti, kad pradėjus veikti profesionaliam laukinių gyvūnų globos centrui, paimamų globai ar reabilitacijai gyvūnų skaičius gali žymiai padidėti. Pavedus šias funkcijas LSMU būtų patenkintas padidėjęs paslaugų poreikis ir užtikrinta tinkama jų kokybė.

Šaltinis: lrv.lt