Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė penktadienį Strasbūre dalyvavo oficialioje Lietuvos pirmininkavimo Europos Tarybos Ministrų Komitetui perėmimo ceremonijoje. Lietuva organizacijai pirmininkaus artimiausią pusmetį – iki lapkričio 13 d.
„Šia proga dar kartą reiškiu giliausią pagarbą ir susižavėjimą Ukrainos gynėjais. Su Ukraina širdyse ir mintyse, esame pasiryžę tęsti svarbią Europos Tarybos misiją“, – ET Ministrų komiteto sesijoje sakė Lietuvos Vyriausybės vadovė, pažymėdama visapusišką paramą Ukrainai kaip pagrindinį Lietuvos pirmininkavimo prioritetą.
Pirmininkavimo laikotarpiu bus siekiama užtikrinti Žalos registro dėl Rusijos agresijos padarytos žalos Ukrainai veiklą bei narystės plėtrą, numatoma siekti platesnio Kompensacijų mechanizmo Ukrainai ir Specialiojo tarptautinio tribunolo, atitinkančio Ukrainos lūkesčius, įkūrimo. Dėmesys bus skiriamas ir paramos Baltarusijos ir kitų autokratinę priespaudą kenčiančių valstybių pilietinei visuomenei, nepriklausomai žiniasklaidai ir žmogaus teisių gynėjams stiprinimui.
Kaip pirmininkaujanti šalis Lietuva taip pat užtikrins tęstinę Europos Tarybos darbotvarkę – Reikjaviko Viršūnių susitikimo sprendimų įgyvendinimą, Europos žmogaus teisių teismo sprendimų įgyvendinimą, paramą žmogaus teisėms ir demokratijai, o taip pat žmogaus teisės į švarią ir sveiką aplinką bei dirbtinio intelekto ir žmogaus teisių klausimams.
„Pastarąjį ir iki šiol vienintelį kartą ET Ministrų Komitetui Lietuva pirmininkavo prieš daugiau kaip 20 metų, per šį laiką mūsų šalis padarė nepaprastą pažangą. Esame gyvas įrodymas, kad pagarba demokratijai, žmogaus teisėms ir teisės viršenybei yra ne šiaip skambūs vakarietiški žodžiai, tačiau fundamentalūs principai stiprių ir klestinčių valstybių kūryboje. Tikimės Jūsų paramos ir bendradarbiavimo Lietuvos pirmininkavimo laikotarpiu, jog prisidėtume prie šių vertybių apsaugojimo ir sustiprinimo Europoje“, – pirmininkavimo perdavimo ceremonijoje sakė premjerė.
Lietuvos Vyriausybės vadovė taip pat padėkojo Lichtenšteinui už efektyvią lyderystę šalies pirmininkavimo metu.
Strasbūre darbo vizitu viešinti premjerė I. Šimonytė šiandien taip pat susitiko su ET Generaline sekretore Marija Pejčinović Burić ir ET Parlamentinės Asamblėjos Prezidentu Theodoru Rousopoulos, bei pasirašė susitarimą dėl savanoriškos įmokos Lietuvai prioritetinėms Europos Tarybos veikloms skyrimo, ypač susijusioms su Ukrainos atstatymu ir jos demokratinių institucijų stiprinimu.
Šiuose susitikimuose I. Šimonytė pažymėjo principingos ET laikysenos pavyzdį, Rusijai siekiant agresijos normalizavimui išnaudoti įvairius tarptautinius formatus. 75-metį šiemet mininti organizacija, iš kurios prasidėjus pilno masto karinei invazijai į Ukrainą buvo pašalinta Rusija, išlieka demokratinių vertybių kelrodžiu, sakė premjerė.
Kitame susitikime – su Šventojo Sosto Sekretoriumi ryšiams su šalimis Paulu Richardu Gallagheriu – premjerė pažymėjo, jog siekiant taikos Ukrainoje sąlygų negali diktuoti agresorė Rusija, nes tokia taika nebūtų nei teisinga, nei tvari.
Padėdami besiginančiai Ukrainai, priešinamės autoritarų siekiui įtvirtinti neišprovokuotą ir neteisėtą jėgos naudojimą kaip tarptautinių santykių normą – tai reikštų pavojų daugybei pasaulio šalių, sakė Ministrė Pirmininkė.
Lietuva vertina Popiežiaus nenuilstamą dėmesį kenčiančioms tautoms, susitikime pažymėjo I. Šimonytė.
Lietuvos Vyriausybės vadovė penktadienį taip pat pasirašė Lietuvos ir San Marino sutartį dėl pajamų bei kapitalo dvigubo apmokestinimo išvengimo ir mokesčių slėpimo ir vengimo prevencijos, aptarė paramos Ukrainai ir sankcijų Rusijai temas su San Marino valstybės sekretoriumi užsienio reikalams Luca Beccari.
Šaltinis: lrv.lt