Data
2022 12 14
Įvertinimas
Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė dalyvavo McCaino tarptautinės lyderystės instituto surengtoje nuotolinėje diskusijoje su buvusiu JAV gynybos sekretoriumi, instituto bendradarbiu dr. Marku T. Esperu, kurioje kalbėjosi apie Rusijos karą Ukrainoje, Vakarų šalių paramą ukrainiečiams ir sankcijas Rusijai, autokratijų iššūkį demokratijoms ir taisyklėmis grįstai tarptautinei tvarkai.
„Norime, kad šis karas baigtųsi kuo greičiau. Tačiau jis turi baigtis Ukrainos pergale, nes paliaubos Putino sąlygomis reikš tai, kad karas sugrįš, Rusijos kariuomenei persigrupavus, kai tik Putinui laikas bus palankus“, – pokalbyje sakė Ministrė Pirmininkė, pabrėžusi, jog tvari taika Europoje nebus pasiekta, jeigu Ukraina bus stumiama į derybas jai nepriimtinomis sąlygomis, nuolaidžiaujant agresorei Rusijai.
Lietuvos premjerė pažymėjo, kad karinė parama Ukrainai išlieka labai svarbi, siekiant Ukrainos pergalės ir Rusijos atgrasymo nuo tolimesnės agresijos. Modernios oro gynybos sistemos leistų Ukrainai apsaugoti Rusijos teroro taikiniu tapusią viešąją infrastruktūrą ir civilius gyventojus, o taip pat sumažintų incidentų prie NATO rytinių sienų riziką, pridūrė I. Šimonytė.
Premjerė akcentavo, kad nepaisant to, jog Rusijoje neegzistuoja demokratinėse šalyse veikiantys poveikio valdžiai mechanizmai, tokie kaip pilietinė visuomenė, politinė opozicija ar laisva žiniasklaida, nereikia nuvertinti sankcijų efekto Rusijos ekonomikai, kuris ilguoju laikotarpiu tik augs. Tačiau svarbu neprarasti kantrybės ir siekti, jog jas įgyvendinant nebūtų paliekama spragų.
Premjerė sakė, kad Rusijos karinė invazija į Ukrainą lėmė pasikeitusį dalies Vakarų šalių požiūrį į Rusijos grėsmę, ir nors galima tik apgailestauti, jog tai įvyko karo tragedijos Ukrainoje kaina, Lietuvos ir viso rytinio NATO flango saugumui sustiprinti buvo priimti svarbūs sprendimai, be to, regiono šalys dar padidino savo išlaidas gynybai.
„Rusijos režimas nejaučia ribų – jis nusibrėš jas ten, kur jam bus leista tai padaryti“, – perspėjo premjerė.
Pokalbyje išskirta ir energetinio saugumo bei Rusijos energijos išteklių atsisakymo Europoje būtinybė, sėkmingas to pavyzdys – Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų terminalas, kuris, Rusijai pradėjus manipuliatyvius veiksmus dujų rinkoje ir įsiveržus į Ukrainą, tapo regioninės svarbos infrastruktūros objektu.
McCaino instituto diskusijoje taip pat aptartas politiškai motyvuotas Kinijos taikytas ekonominis spaudimas Lietuvai, bendromis taisyklėmis grįstos tarptautinės tvarkos svarba.
Pokalbyje premjerė pažymėjo Jungtinių Valstijų lyderystės svarbą siekiant tiek ilgalaikės taikos Europoje, tiek šios taisyklėmis paremtos globalios tvarkos išsaugojimo, ir išsakė Lietuvos dėkingumą JAV už tvirtą laikyseną šiose srityse.
Šaltinis: lrv.lt