Naujienos

Vyriausybinėje komisijoje – dėmesys energetikos sistemos atsparumą papildomai stiprinančioms priemonėms

Naujienos

Su kontinentine Europa metų pradžioje sinchronizuota Lietuvos energetikos sistema toliau nuosekliai stiprinama, didinant jos saugumą ir atsparumą. Trečiadienį vyriausybinėje Komisijoje energetikos sistemos vystymo, patikimo veikimo ir atsparumo klausimams koordinuoti įvertinta tęsiamų darbų pažanga ir priimti nauji sprendimai.

„Sulig sėkminga sinchronizacija pradėjome naują, saugesnės, patikimesnės, savarankiškos Lietuvos energetikos sistemos etapą, šiandien tęsiame darbus visapusiškam šios sistemos atsparumui padidinti. Diegiamos naujos fizinės, elektroninės saugumo priemonės, gerinamas pasirengimas nenumatytiems scenarijams, stiprinamos tarpsisteminės jungtys didesniam elektros pralaidumui tarp Lietuvos ir Latvijos bei rinkos integracijai su centrine Europa. Visa tai – ir mūsų saugumo, ir vartotojų interesų užtikrinimo labui“, – sako Ministras Pirmininkas Gintautas Paluckas.

„Šiandien Vyriausybėje aptarėme būtinybę stiprinti energetikos infrastruktūros atsparumą. Matydami mūsų regiono saugumo situaciją, hibridines grėsmes ir rimtus incidentus, kai pažeidžiama kritinės energetikos infrastruktūra, imamės plataus spektro priemonių, apsaugoti kritinę energetikos infrastruktūrą nuo galimų išpuolių. Kartu su Lietuvos kariuomenės pagalba išbandėme konkrečius sprendinius dėl barjerinės apsaugos – apsauginių sienelių – įdiegimo kritiniuose objektuose, taip pat kartu su Gynybos resursų agentūra prie Krašto apsaugos ministerijos įvykdytas bepiločių orlaivių aptikimo ir neutralizavimo sistemų pirkimas ir pradedami jų įrengimo darbai. Labai svarbu šioms investicijoms užsitikrinti ES finansavimą, todėl kartu su regiono partneriais rengiame ir teiksime investicijų paraišką finansavimui gauti“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Posėdžio dalyviams pristatyti Tarpsisteminių jungčių stiprinimo programos tikslai ir apimtis – Komisija šiandien pritarė šiai programai suteikti Valstybei svarbių projektų statusą.

Šios programos apimtyje numatoma sukurti papildomus elektros perdavimo pajėgumus tarp Lietuvos ir Latvijos bei sustiprinti Lietuvos perdavimo tinklo elementus. Bus sudarytos sąlygos papildomiems elektros srautams Šiaurės Lietuvoje ir tarp valstybių, o tai didintų sistemos lankstumą, leistų integruoti papildomus atsinaujinančių energijos išteklių bei žaliojo vandenilio gamybos pajėgumus. Programai įgyvendinti bus siekiama Europos Sąjungos bendro intereso projekto statuso ir finansavimo.

Posėdyje taip pat aptartos infrastruktūrinės, fizinės ir elektroninės priemonės, kuriomis užtikrinamas kritinės svarbos objektų saugumas. Taip pat – baigiamų šalinti paskutiniųjų fizinių jungčių (elektros linijų) su Rusijos federacija demontavimo procesas bei elektros sistemų ir rinkų veikimas po sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais.

Šaltinis: lrv.lt