Vidaus reikalų ministerijos atliktas viešojo valdymo sektoriaus darbuotojų motyvacijos, įsitraukimo ir pasitenkinimo darbu tyrimas atskleidė svarbias viešojo sektoriaus darbuotojų nuotaikas ir lūkesčius.
Tyrime, kuriame dalyvavo beveik 30 tūkst. viešojo sektoriaus darbuotojų, paaiškėjo, kad 66 proc. jų yra patenkinti darbu, tačiau rimtų iššūkių kelia nepakankamas darbo užmokestis, ribotos motyvavimo priemonės, karjeros galimybių trūkumas, per didelis darbo krūvis ir silpna vidinė komunikacija.
„Tyrimo rezultatai – rimtas signalas mums visiems aktyviau bendradarbiauti ir siekti, kad viešajame sektoriuje dirbantys žmonės aiškiau pamatytų savo darbų prasmę, jaustųsi geriau, matytų mūsų visų bendrą tikslą – kurti tokią Lietuvą, kurioje gera gyventi kiekvienam. Tikiu, kad su tikru rūpesčiu įsiklausę į darbuotojų lūkesčius ir pastebėjimus rasime tinkamiausias motyvacijos priemones, o darbuotojai bus įsitraukę ir visada pasiruošę nueiti dar vieną ekstra mylią, kad priimtume visai šaliai geriausius sprendimus“, – sako Vyriausybės kancleris Laimonas Rudys.
Pasak vidaus reikalų ministro V. Kondratovičiaus, tyrimo rezultatai aiškiai rodo būtinybę peržiūrėti viešojo sektoriaus reformą, tobulinti teisinį reguliavimą ir kurti tokią aplinką, kurioje darbuotojai jaustųsi vertinami bei turėtų galimybių augti.
„Turime siekti konkurencingo darbo užmokesčio, stiprinti motyvavimo priemones ir sukurti tvarias karjeros galimybes. Viešasis sektorius privalo būti patraukli vieta dirbti – tik taip išlaikysime profesionalus ir pritrauksime naujus talentus. Tai ne tik darbuotojų gerovės klausimas, bet ir visos valstybės veikimo efektyvumo pamatas“, – teigia vidaus reikalų ministras.
Geriausiai tyrime vertinami darbo aspektai – geri santykiai su kolegomis, tiesioginiais vadovais, einamos pareigos, lanksčios darbo sąlygos ir tinkamas aprūpinimas darbo priemonėmis. Palyginus su 2020 m., ypač išaugo pasitenkinimas lanksčiomis darbo sąlygomis ir aprūpinimu darbo priemonėmis, tačiau sumažėjo pasitenkinimas darbo užmokesčiu, socialinėmis garantijomis, darbo krūviu ir karjeros galimybėmis.
„Darbuotojus motyvuoja ne tik atlyginimas. Svarbu jaustis vertinamam, turėti galimybių tobulėti, gauti palaikymą iš vadovo ir dirbti aplinkoje, kurioje tiesiog gera būti. Tyrimas aiškiai rodo, kad kai šių dalykų trūksta – motyvacija krenta, o darbuotojai ima galvoti apie išėjimą“, – sako tyrimą pristačiusi Vidaus reikalų ministerijos Projektų ir kokybės valdymo skyriaus vyresnioji patarėja dr. Eglė Vileikienė.
Tyrimas parodė, kad 15 proc. darbuotojų planuoja palikti darbovietę per artimiausius 12 mėnesių (2020 m. – 13 proc.). Dažniausiai nurodomos išėjimo priežastys: per mažas atlygis, didelis darbo krūvis, netinkamas vadovavimas bei darbo ir asmeninio gyvenimo balanso stoka.
Nepaisant iššūkių, darbuotojai išlieka pozityvūs – net 91 proc. jų teigia, kad jiems svarbu prisidėti prie visuomenės ir šalies gerovės, o 79 proc. palankiai vertina savo tiesioginius vadovus, o 65 proc. įstaigos vadovybę. Beveik pusė – 45 proc. – darbuotojų rekomenduotų savo įstaigą kaip gerą darbo vietą, o tai 5 proc. punktais daugiau nei 2022 m.
Tyrimas atliekamas kas dvejus metus ir yra vienas iš svarbiausių įrankių vertinant darbuotojų įsitraukimą ir pasitenkinimą darbu bei siekiant formuoti veiksmingą žmogiškųjų išteklių politiką visame viešajame sektoriuje.
Vidaus reikalų ministerijos informacija.
Šaltinis: lrv.lt