Naujienos

Sveikatos apsaugos ministerijoje aptarta personalizuotos medicinos plėtros Lietuvoje galimybių studija

Naujienos

Sveikatos apsaugos ministerijos, mokslo ir inovacijų institucijų ir Lietuvos moklso tarybos bendradarbiavimo grupėje (MISAM) buvo aptarta neseniai Vyriausybės strateginės analizės centro (STRATA) parengta ir paskelbta Personalizuotos medicinos vystymo Lietuvoje galimybių studija.

Personalizuota medicina – tai medicinos sritis, kurioje gydymas ir priežiūra pritaikomi konkrečiam pacientui pagal jo genetinius, biologinius, gyvenimo būdo ir aplinkos veiksnius. Taip padidėja gydymo efektyvumas ir sumažėja gydymo nepageidaujamas šalutinis poveikis.

Lietuvos Respublikos Aštuonioliktosios Vyriausybės programa numato personalizuotų paslaugų pacientams plėtrą. Būtinybė plėtoti personalizuotą mediciną Lietuvoje jau yra minima ir įvairiuose strateginiuose dokumentuose (tarp jų – Lietuvos ateities vizijoje „Lietuva 2050“), tačiau tam, kad būtų sukurtas Lietuvai tinkamas personalizuotos medicinos modelis, dėl didelio šios srities kompleksiškumo reikalingas ypač glaudus įvairių suinteresuotų šalių bendradarbiavimas. Atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo Sveikatos reikalų komiteto ir Nacionalinės sveikatos tarybos raginimą, personalizuotos medicinos plėtros galimybių studijos parengimą užsakė Vyriausybės kanceliarija.

STRATA parengtoje galimybių studijoje apžvelgtos personalizuotos medicinos diegimo patirtys kitose užsienio šalyse, išanalizuota dabartinė personalizuotos medicinos ekosistemos Lietuvoje būklė, išnagrinėtos stiprybės, silpnybės, galimybės ir grėsmės (SSGG) bei pasiūlyti trys galimi personalizuotos medicinos vystymosi scenarijai. Studijoje taip pat pateikiamos rekomendacijos personalizuotos medicinos ekosistemos Lietuvoje stiprinimui.

Studijos aptarime dalyvavo, savo indėlius į gyvybės mokslų, tyrimų ir inovacijų plėtrą, o taip pat požiūrius į personalizuotos medicinos tolimesnį vystymą pristatė Švietimo, mokslo ir sporto, Ekonomikos ir inovacijų ministerijų, Lietuvos mokslo tarybos, Vilniaus universiteto, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Klaipėdos universiteto, Nacionalinio vėžio instituto, Higienos instituto ir universitetų ligoninių atstovai, taip pat dalyvavo Ministrės Pirmininkės patarėjas strateginio planavimo, viešojo administravimo, reformų ir pokyčių valdymo klausimais Darius Žeruolis.

Aptarti tolimesni personalizuotos medicinos plėtrai Lietuvoje reikalingi kryptingi mokslo ir mokslinių tyrimų, sveikatos duomenų naudojimo, genetikos centrų, biobankų, klinikinių tyrimų infrastruktūrų palaikymo ir plėtros veiksmai, naujos gydymo praktikos, pažangi terapija, o taip pat tam reikalingas teisinis reglamentavimas, kompensavimo mechanizmai, finansiniai ir žmogiškieji ištekliai.

Sveikatos apsaugos ministerija įsipareigojo koordinuoti personalizuotos medicinos integravimą į sveikatos priežiūrą, burti ir vienyti personalizuotos medicinos Lietuvoje ekosistemos dalyvius ir imtis lyderystės rengiant konkrečių personalizuotos medicinos plėtros veiksmų planą.

MISAM yra Sveikatos apsaugos ministerijos ir Lietuvos mokslo tarybos sukurta bendradarbiavimo forma, skirta svarstyti svarbiausius medicinos ir sveikatos mokslų bei inovacijų klausimus, kurioje dalyvauja pagrindinės mokslo ir studijų institucijos, universitetų ligoninės, suinteresuotos ministerijos ir agentūros. MISAM veiklą koordinuoja mokslo ir inovacijų patarėjų tinklo ministerijose atstovė, Sveikatos apsaugos ministerijos mokslo ir inovacijų patarėja Lina Žiaukienė.

Su Personalizuotos medicinos vystymo Lietuvoje galimybių studija galima susipažinti ČIA (rezultatų pristatymas).

LMT pirmininko dr. G. Valinčiaus pranešimą „Personalizuotos medicinos tematikos tyrimų finansavimo galimybės Lietuvos mokslo taryboje“ rasite ČIA.

LR ekonomikos ir inovacijų ministerijos apžvalgą apie gyvybės mokslų sektorių rasite ČIA.

LR švietimo, mokslo ir sporto ministerijos informaciją apie taikomųjų mokslinių tyrimų finnsavimą rasite ČIA.

LMT, SAM, LRVK inf.

Šaltinis: lrv.lt