Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko parengtiems Atsiskaitymų baigtinumo įstatymo projektams, kuriais siekiama užtikrinti, kad mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigos galėtų tiesiogiai be tarpininkų dalyvauti mokėjimo sistemose – taip būtų pagerinamos jų konkuravimo su bankais galimybės ir suteikiamos geresnės paslaugos vartotojams.
„Parengti siūlymai sudaro geresnes sąlygas Fintech įmonėms konkuruoti su bankais teikiant mokėjimo ir kitas paslaugas. Sąskaitas iš karto pasiekiantys pinigai be papildomų laukimo valandų ar dienų, vadinami momentiniais mokėjimais. Lietuva jau šiuo metu yra momentinių mokėjimų rinkos lyderė – Lietuvos mokėjimų rinka yra viena didžiausių Europoje ir penkis kartus lenkiame ES vidurkį pagal atliktus momentinius mokėjimus – todėl šiuo siūlymu momentiniai mokėjimai taptų įprasta praktika ne tik Lietuvoje, bet ir Europos Sąjungoje“, – sako finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė – Markevičienė.
Visiems mokėjimo paslaugų teikėjams numatoma pareiga teikti momentinių kredito pervedimų paslaugą. Kadangi Fintech įmonės teikdamos momentinių kredito pervedimų paslaugų galės tiesiogiai dalyvauti mokėjimo sistemose, joms bus taikomas reikalavimas turėti tam tikslui pritaikytas saugias IT sistemas.
Tiesioginis dalyvavimas mokėjimo sistemose gerins mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigų pozicijas rinkoje, kadangi tai veiks kaip naudojimosi bankų paslaugomis alternatyva. Momentinių mokėjimų galimybė skatins ekonomikos augimą didinant pinigų srautus ir perlaidų efektyvumą, o vartotojams suteiks greitesnes ir patikimesnes operacijas.
Mokėjimų įstatymo pakeitimais nustatyti reikalavimai norintiems dalyvauti mokėjimo paslaugų rinkoje. Numatoma, kad norėdamos dalyvauti mokėjimo sistemose finansinių technologijų bendrovės mokėjimo sistemos operatoriui turi pateikti ataskaitą ir audito įmonės arba savarankiškai dirbančio auditoriaus išvadą, kurios parodo, kaip bendrovė laikosi nustatytų reikalavimų.
Įstatymų projektais siekiama didesnės vartotojų apsaugos mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigų nemokumo atveju. Šios įstaigos bus įpareigotos parengti veiklos nutraukimo planą – tai užtikrins, kad veiklos nutraukimo atveju vartotojai patirtų kuo mažiau nesklandumų, o jų lėšos būtų apsaugotos.
Parengtais siūlymais į nacionalinę teisę perkeliamos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento bei direktyvų nuostatos dėl momentinių kredito pervedimais eurais. Planuojama, kad priimtų Atsiskaitymų baigtinumo įstatymo projektų nuostatos turėtų įsigalioti 2025 m. balandžio 9 d.
Šaltinis: lrv.lt