Naujienos

Patvirtintas XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų tyrimų ir jų sklaidos, šių kovų įamžinimo 2024–2026 metų veiksmų planas

Naujienos

Artimoje kaimynystėje jau kelintus metus vyksta karas, ne tik mūsų šalyje, bet ir kitose ES valstybėse nuolat kyla hibridinės grėsmės. Tad Lietuvos gyventojai turi būti itin susitelkę, budrūs ir atsparūs, suvokiantys savo tautinio identiteto ir istorinės savimonės puoselėjimo reikšmę valstybingumo išsaugojimui.

Tai įvertinusi, Vyriausybė patvirtino XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų tyrimų ir jų sklaidos, šių kovų įamžinimo 2024–2026 metų veiksmų planą. Tokį planą parengti įpareigojo Seimo nutarimas, kuriuo patvirtinta XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų tyrimų ir jų sklaidos, šių kovų įamžinimo programa.

„Privalome įamžinti už laisvę kovojusias asmenybes, kad jos taptų šiuolaikinės mūsų visuomenės tapatybės ir atminties dalimi, stiprinančia mūsų pilietiškumą ir patriotizmą. Tautinės savimonės tvirtinimas didina atsparumą Lietuvai priešiškų režimų skleidžiamai propagandai ir dezinformacijai. Taip pat būtina užtikrinti integralią XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų edukaciją, siekti glaudaus švietimo įstaigų ir atminties institucijų bendradarbiavimo tradicinėmis ir naujomis visų socialinių visuomenės sluoksnių ir amžiaus grupių atstovų edukacijos formomis“, – teigia Ministrės Pirmininkės patarėja kultūrai dr. Gabrielė Žaidytė.

Realizuojant planą, bus siekiama organizuoti XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų istorinius, paveldo, atminties, archeologinius, šaltinių tyrimus. Numatyta toliau vykdyti istorinius ir archeologinius tyrimus siekiant rasti Lietuvos pasipriešinimo dalyvių palaikus. Taip pat numatoma pildyti Lietuvos partizanų giminių DNR pavyzdžių bazės biologinį (DNR) banką, kaupiant informaciją apie žuvusius ir dingusius be žinios Lietuvos laisvės kovotojus.

Svarbus uždavinys – tvarkyti XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų kultūros paveldą, atlikti šio paveldo inventorizavimą, priimti reikiamus sprendimus dėl paveldo teisinės apsaugos nacionaliniu ir regioniniu lygmenimis, surinkti laisvės kovas menančias kultūros vertybes, jas apsaugoti, saugoti ir eksponuoti atminties institucijose.

Modernizuojant Kultūros vertybių registrą numatoma  sukurti jame viešai prieinamą Lietuvos laisvės kovų vietų paieškos sistemą.

Ypatingas dėmesys skiriamas XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų įamžinimui šalyje ir užsienyje, ketinama toliau rengti ir publikuoti akademinius leidinius apie XX amžiaus Lietuvos laisvės kovas, užtikrinti dokumentų, archyvų, vertybių skaitmeninimą.

Planą realizuos valstybės institucijos, savivalda, nevyriausybinės organizacijos, bendruomenės, atsižvelgta į pavienių asmenų siūlymus.

Vilniuje numatoma įrengti partizanų vadui Jonui Žemaičiui-Vytautui skirtą kenotafą, Raseinių rajone – Kryžkalnio monumento stelas, Šilalės – Dalios Grinkevičiūtės muziejų, Varėnos rajone paženklinti partizanų kapus.

Šaltinis: lrv.lt