Besigilinantiems į vieno iškiliausių Lietuvos kūrėjų Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybinį palikimą studentams bus skiriamos vardinės stipendijos. Nuo kitų metų tikslinėmis stipendijomis numatoma skatinti ir gabiausius restauravimo studijas pasirinkusius studentus.
Baigiamojoje stadijoje jau esantis šių stipendijų įsteigimas aptartas Vyriausybės kanceliarijoje, dalyvaujant susijusių institucijų, įstaigų ir asociacijų atstovams.
„Abi stipendijos steigiamos matant Lietuvos kultūrą ir jos puoselėjimą kaip vieną prioritetinių šios Vyriausybės užduočių. Stipendijos jauniesiems restauratoriams turėtų tapti paskata rinktis šią retą, didelio profesionalumo ir išmanymo reikalaujančią profesiją, labai svarbią padedant saugoti materialųjį mūsų kultūros paveldą. Kitąmet sukaksiant 150-ioms M. K. Čiurlionio gimimo metinėms, numatyti sumanymai apima ne tik daugybę būsimų renginių ir galimybių iš naujo pažinti ar atrasti Čiurlionio kūrybą Lietuvoje ir svetur, bet ir paskatinimus studentams, kurie tyrinėja ir gilinasi į mūsų genijaus kūrybinį palikimą, permąsto, o galbūt patys seka Čiurlionio kūrybos idealais savo darbuose“, – sako l.e.p. Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėja kultūros klausimais dr. Gabrielė Žaidytė.
M. K. Čiurlionio vardo stipendija dar ankstesniais metais gimė kaip privati visuomeninė iniciatyva – nuo 2020 m. ją iš savo lėšų skiria Čiurlionio draugija. Draugija M. K. Čiurlionio vardo stipendijomis jau yra paskatinusi dešimt jaunųjų menininkų.
Pasitarime Vyriausybės kanceliarijoje aptartas pasirengimas vardinės stipendijos, kuri bus skiriama iš ŠMSM nustatytų asignavimų Valstybiniam studijų fondui, įsteigimui.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija jau yra parengusi vardinės stipendijos nuostatų projektą, kuris nustatys stipendijų dydžius ir jų skyrimo tvarką. Stipendijos bus mokamos pradedant antruoju magistrantūros studijų semestru ir mokamos 10 mėnesių.
Planuojama, kad pirmosios paraiškos M. K. Čiurlionio vardinėms stipendijoms gauti galės būti pateiktos 2025 m. rudenį, o pačios stipendijos pradėtos mokėti 2026 m. vasarį. Į keturias vardines vieno iškiliausių Lietuvos kūrėjų stipendijas galės pretenduoti Lietuvos muzikos ir teatro akademijos ir Vilniaus dailės akademijos magistrantūros studentai.
Numatoma, kad pateiktas paraiškas stipendijoms gauti vertins Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vardinių stipendijų ekspertų komisija. Atsižvelgdamas į komisijos siūlymus, stipendijas atrinktiems kandidatams skirs švietimo, mokslo ir sporto ministras.
Stipendijos restauratoriams padės spręsti retos specialybės trūkumą
Tikslinės stipendijos jauniesiems restauratoriams – 2022-2023 m. organizuotų konsultacijų su Valstybine kultūros paveldo komisija, Kultūros bei Švietimo, mokslo sporto ministerijomis ir restauratorius vienijančiomis asociacijomis rezultatas.
Jų metu įvertintas restauratorių poreikis ir parengti pasiūlymai sudaryti galimybes skirti skatinamąsias tikslines stipendijas valstybinių aukštųjų mokyklų studentams, studijuojantiems valstybės finansuojamose studijų vietose pagal pirmosios pakopos meno objektų restauravimo studijų krypties studijų programas.
Pastarajame tarpinstituciniame pasitarime Vyriausybės kanceliarijoje konstatuota, kad tikslines stipendijas restauravimo studijas pasirinkusiems studentams tikimasi pradėti skirti 2025 m.
Planuojama, kad kasmet bus finansuojamos ne mažiau kaip 5 pirmos pakopos (bakalauro) tikslinės stipendijos restauravimo studijas pasirinkusiems studentams. Tikslinių stipendijų finansavimo aprašą nustatys Kultūros ministerija. Numatoma, kad tikslinės stipendijos bus mokamos visus ketverius bakalauro studijų metus.
Būsimus restauratorius šiuo metu rengia Vilniaus dailės akademija ir Kauno kolegija. Tikimasi, kad tikslinės stipendijos spręs akmens, skulptūros ir lipdybos, metalo dirbinių, sienų tapybos, architektūrinės keramikos, vitražo, meninių baldų (medžio restauravimo, polichromuoto medžio restauravimo, auksuotės restauravimo) restauratorių poreikį.
Šaltinis: lrv.lt