Naujienos

Ministerijoje apdovanoti Metų mokytojai, įteiktos lituanistinio švietimo mokytojo ir Meilės Lukšienės premijos

Naujienos

Šiandien Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė ir švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė įteikė apdovanojimus aštuoniems Metų mokytojams, taip pat Meilės Lukšienės premiją ir lituanistinio švietimo mokytojo (dėstytojo) premiją.

„Mokytojo dienos išvakarėse visuomet skamba daug gražių ir teisingų žodžių, visiškai pelnytų komplimentų mokytojams. Nes daugelio mūsų gyvenimuose mokytojas nėra tik žmogus, išmokęs uždavinių sprendimo ar įpareigojęs atsiversti knygą. Labai dažnai tai, ką geriausio mumyse palieka mokytojai, yra sunku ir apibūdinti. Tai gali būti sudominimas tuo, ko dar nebuvai atradęs, stumtelėjimas ta kryptimi, kuria nedrįsai ar nežinojai galintis eiti. Gebėjimas pastebėti, sudominti, padėti, o kai nesiseka – paguosti ir vis iš naujo sutelkti žinių paieškoms yra galbūt sunkiausiai pamatomas, bet svarbiausias mokytojo darbas. Ačiū Jums už tai“, – sakė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos įsteigtos Metų mokytojo premijos tikslas – įvertinti mokytojų profesinės veiklos rezultatus ir skatinti juos kūrybinei iniciatyvai. Premija skiriama mokytojams, pagalbos mokiniui specialistams už reikšmingiausius pastarųjų 5 metų nuopelnus profesinėje veikloje.

Šiemet Metų mokytojo premijos įteiktos aštuoniems mokytojams. Tarptautinės mokytojų dienos proga 53 pedagogai apdovanoti padėkos raštais.

„Mokytojų premijos skiriamos už labai įvairią, daugiasluoksnę veiklą: pilietiškumo, bendražmogiškų vertybių diegimą, inovatyvius metodinius darbus, aktyvią, kūrybišką veiklą mokyklos bendruomenėje, iniciatyvumą dalyvaujant pedagoginėje, visuomeninėje, kultūrinėje veikloje. Jūsų veikla peržengia mokyklos ribos, neretai – ir Lietuvos ribas. Peržengia net ir profesijos ribas. Mokytojo širdis tokia – linkusi dalintis, dalinti, atiduoti save kitiems, auginti. Linkiu stiprybės, kantrybės ir aistros jūsų kilniam darbui“, – sakė ministrė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Apie 2023 Metų mokytojus:

Jolanta Andriuškevičienė, Panevėžio rajono Velžio gimnazijos pradinio ugdymo mokytoja ekspertė. Mokytoja yra sukūrusi mokinio individualios pažangos stebėjimo ir fiksavimo sistemą, kurią taiko dalis Lietuvos mokytojų. O jos parengtomis metodinėmis priemonėmis naudojasi ne tik Lietuvos, bet ir užsienio pradinio ugdymo mokytojai ir mokiniai. Mokytoja sukūrė ir administruoja tinklalapį-mokomąją priemonę „sudEdu“, skirtą mintinio skaičiavimo įgūdžiams tobulinti. Kartu su partneriais parengė inovatyvias skaitmenines priemones gamtos mokslams, pasaulio pažinimui, lietuvių kalbai, matematikai mokyti. Velžietė mokytoja aktyviai dalyvauja tarptautiniuose projektuose Graikijoje, Ispanijoje, Turkijoje, Italijoje, su kitų šalių kolegomis dalijasi darbo patirtimi.

Rasytė Gedaminskienė, Kuršėnų Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro matematikos mokytoja ekspertė. Kiekvienais mokslo metais specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems mokiniams ji parengia pritaikytas ir individualizuotas programas. Dirbant su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais mokiniais ar mokiniais, patiriančiais mokymosi sunkumų, mokykloje sėkmingai naudojamos mokytojos iniciatyva parengtos matematikos mokymo priemonės. Mokytoja Rasa Gedaminskienė veda integruotas matematikos pamokas, inicijuoja tarpdisciplininius projektus, aktyviai dalyvauja įvairiuose Lietuvos ir tarptautiniuose projektuose. Bendradarbiaudama su mokytojais iš Jungtinės Karalystės ir Turkijos mokytoja yra sukūrusi integruotus tarptautinius eTwinning programos projektus. Savo patirtimi mokytoja dalijasi su Lietuvos mokytojais, dalyvauja ir skaito pranešimus tarptautinėse konferencijose, organizuoja mokinių ir mokytojų matematikos konferencijas ir konkursus, rengia užduotis.

Mindaugas Norkevičius, Kauno Juozo Urbšio progimnazijos geografijos mokytojas metodininkas. Mokytojas sukūrė ir išleido autorinį geografijos žurnalą, taip pat jis yra sukūręs Mokinio knygą 1 ir 5 klasių mokiniams, yra parengęs sistemą, skirtą integruotam, patirtiniam ir kontekstiniam ugdymui. Mokykloje vyksta integruotos veiklos, bendradarbiaujant įvairių dalykų mokytojams. Organizuodamas integruotas pamokas ir projektus mokykloje, mokytojas ypač stengiasi daug dėmesio skirti daugiakalbystei. Pvz., vyko geografijos ir skandinaviškų kalbų integruotas projektas, surengta ir integruota vokiečių kalbos ir geografijos pamoka „Pasaulio kryptys“ pagal Getės instituto projektą, taip pat ispanų ir turkų kalbai bei kultūrai skirti užsiėmimai. Savo konsultacijomis jis yra prisidėjęs rengiant atnaujintas ugdymo programas. Mokytojas – kasmetinio, trunkančio nuo 2018 m. ir abiturientams skirto pilietiškumo ir politologijos žinių konkurso „Politika aplink mus“ organizatorius. Šiemet jo iniciatyva vyks mokslinė-praktinė konferencija „Vertybinis ugdymas XXI amžiuje: pokyčiai ir tendencijos“.

Sigita Koroliovė, Klaipėdos Litorinos mokyklos lietuvių kalbos mokytoja ekspertė, surdopedagogė ekspertė. Mokytoja yra parengusi patyriminio ugdymo modelį P.A.T.S. (patirdamas, atrasdamas, tyrinėdamas suprasi), subūrė STEAM ugdymo klubą ir pristatė inovatyvią skaitmeninę įtraukiojo ugdymosi aplinką, leidžiančią vaikams mokytis pagal savo galimybes, paskatinusią naujoviškų, integruotų pamokų atsiradimą mokykloje.

Mokytoja Sigita yra tinklaraščio, skirto specialiesiems pedagogams, tėvams, klausos negalę turinčių žmonių bendruomenei ir visiems, kurie mėgsta ugdymo naujoves, autorė. Ji taip pat rengia kvalifikacijos tobulinimo programas, veda mokymus kolegoms, patirtimi dalijasi ir su užsienio lituanistinėmis mokyklomis. Ji yra kolegialumo principu paremto respublikinio konkurso „Gera pamoka“ sumanytoja, metodinių priemonių autorė ir bendraautorė.

Modestas Raudonis, Alytaus šv. Benedikto gimnazijos geografijos, ekonomikos ir verslumo mokytojas metodininkas. Išskirtinė mokytojo veikla ugdant mokinių verslumą ir finansinį raštingumą. Jo taikoma unikali programa „Verslumo klubas“ skatina mokinius kurti ir plėtoti verslo idėjas, programoje aprėpiamas verslo planavimo, finansų valdymo, rinkodaros veiklos. Mokytojo dėka pernai mokyklai įteiktas tarptautinis apdovanojimas už viziją ir meistriškumą ugdant mokinių verslumą. Mokytojas Modestas nuolat domisi švietimo naujovėmis, dalyvauja Lietuvos ir tarptautiniuose seminaruose, kuriuose dalijasi savo patirtimi. Jis yra Alytaus geografijos mokytojų metodinės grupės pirmininkas, Ekonomikos ir verslumo Dzūkija grupės narys, prisidedantis prie verslumo, ekonomikos, finansinio raštingumo gerinimo rajone. Mokytojas taip pat yra praktinio mokinių verslumo ugdymo programos įgyvendinimo Lietuvos mokyklose praktikumo ekspertas, virtualių verslumo simuliacijų „Titan“ koordinatorius Lietuvoje.

Ingrida Tamošauskienė, Plungės „Saulės“ gimnazijos geografijos mokytoja ekspertė. Mokytojos iniciatyva gimnazijos teritorijoje įrengta meteorologinių stebėjimų aikštelė, lauko klasė, gamtinis – pažintinis takas. Ji rengia ir dalijasi įvairių geografijos pamokų temų pateiktimis, užduočių aplankais, dalis mokymo priemonių yra paskelbta internete, edukacinių patirčių banke. Mokytoja kuria formuojamojo vertinimo instrumentus, ji taip pat yra geografijos vadovėlių vertintoja ir Mokytojo knygos, geografijos pratybų 9 klasei bendraautorė. Mokytoja Ingrida rengia geografijos mokytojų kvalifikacijos tobulinimo programas. Ji aktyvi Lietuvos geografijos mokytojų asociacijos tarybos narė. Mokytoja – iniciatyvi klasės vadovė, pilietiškumo idėjomis uždeganti savo mokinius ir visą gimnaziją. Nenuostabu, kad nemažas būrys jos mokinių yra aktyvūs Šaulių sąjungos nariai. Mokytojos autoritetas ir pozityvumas paskatina mokinius rinktis geografo specialybę. 2023 metais šią specialybę pasirinko net keturi gimnazijos mokiniai.

Prienų „Žiburio“ gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja ekspertė Nijolė Šervenikaitė daugeliui lituanistų visų pirma žinoma kaip vadovėlių autorė. Jau daugiau nei dvidešimt metų mokytoja rengia literatūros vadovėlius 9–12 klasei, bendradarbiauja atnaujinant ugdymo priemones. Mokytoja inicijuoja ir koordinuoja mokinių gimtosios kalbos pasiekimų gerinimo programą mokykloje: rengia diagnostinius testus, diktantus, juos analizuoja su kolegomis ir mokiniais, teikia rekomendacijas tobulintinoms sritims; rengia bandomųjų egzaminų užduotis. Gabiems vaikams mokytoja yra parengusi programą. 

Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijos meno vadovė, choreografė Marytė Rimutė Zaleckaitė vadovauja keliems šokių kolektyvams. Visi jie  – šokių studija „Lazdynėlis“, universiteto Vilnius Tech tautinių šokių ansamblis „Vingis“ ir liaudiškos muzikos ir šokių ansamblis „Vilnis“ – įvertinti aukščiausia menine kategorija. Ji taip pat yra Baltijos studentų dainų ir švenčių šokių „Gaudeamus“ choreografė, nuolatinė Lietuvos dainų švenčių baletmeisterė, Nacionalinio kultūros centro choreografijos žanro kolektyvų ekspertė-konsultantė. Mokytojos progimnazijoje organizuojami renginiai išsiskiria profesionalumu, idėjiniu novatoriškumu, ryškiu vertybiniu aspektu.

2023 metų Lituanistinio švietimo mokytojo (dėstytojo) premija paskirta Kavano (Airija) lituanistinės mokyklos „Gintarėlis“ vadovei ir lietuvių kalbos mokytojai Donatai Simonaitienei. Mokytoja vyresnius vaikus moko lietuvių kalbos ir istorijos, aktyviai bendrauja su mokinių tėvais, konsultuoja dvikalbystės ir daugiakalbystės klausimais. Ji nemažai prisidėjo prie lietuvių kalbos testavimo sistemos kūrimo pagal Europoje nustatytus kalbų lygius, o „Gintarėlis“ 2017–2018 m. buvo tapęs testavimo centru Airijos ir Šiaurės Airijos lituanistinėms mokykloms. Donata Simonaitienė yra viena iš Lituanistinių mokyklų asociacijos steigėjų ir valdybos narė, viena aktyviausių Pasaulio lietuvių bendruomenės Švietimo komisijos narių. Lituanistines mokyklas, taip pat ir besikuriančias, mokytoja konsultuoja lituanistinio švietimo turinio ir pasiekimų vertinimo klausimais, yra sukūrusi skaitmeninių mokymo priemonių. Yra kasmetinės Airijos lituanistinių mokyklų mokytojų stovyklos-kongreso idėjos autorė, prisideda prie švietimo forumų organizavimo Lietuvoje, organizuoja švietimo lyderystės seminarus mokyklų vadovams bei vasaros stovyklą lituanistinių mokyklų mokytojams. 

Ši premija konkurso būdu skiriama už nuopelnus lituanistinio švietimo veikloje, mokinių, studentų pasiekimus.

Ministerijos įsteigta Meilės Lukšienės premija skiriama už sėkmingą pedagoginės veiklos startą, demokratiškumo, humaniškumo, kūrybiškumo idėjų įgyvendinimą ir sklaidą. 2024 metų Meilės Lukšienės premijos laureatu tapo Vilniaus jėzuitų gimnazijos matematikos mokytojas Šarūnas Vaitkus. Per pamokas jis naudoja inovatyviausias matematikos mokymo priemones, neapsiriboja vien teorija ar uždavinių sprendimu, bet kalba ir apie tai, kaip ugdyti mokymosi įpročius, kaip mokytis matematikos, ją pamilti. Šarūnas yra dviejų mokytojų su viena klase darbo modelio kūrėjas ir praktikas. Su matematikos mokytojais ir mokiniais jis dalijasi savo kurta metodine medžiaga, veda seminarus, skaito pranešimus konferencijose. Jis yra mentorius jauniems, naujiems matematikos mokytojams, telkia matematikos mokytojų bendruomenę, aktyviai dalyvauja siūlant naujus sprendimus, kaip pagerinti matematikos mokymą.

Šaltinis: lrv.lt