Ministro Pirmininko Gintauto Palucko komentaras dėl kritinės infrastruktūros Baltijos jūroje apsaugos ir numatomų daugiašalių veiksmų:
„Kritinės infrastruktūros Baltijos jūroje apsaugos tema kalbėjome su Latvijos Ministre Pirmininke ir Estijos Ministru Pirmininku dar prieš savaitę, prieš pat incidentą per Kalėdas, kurio metu pažeisti Estijai ir Suomijai priklausantys kabeliai. Šis klausimas neabejotinai yra ir išliks mūsų dėmesio centre. Vertinant pastarąjį atvejį, pažymėtina greita Suomijos tarnybų reakcija sulaikant laivą, neabejoju, tai padės tyrimą vykdančioms institucijoms nustatyti visas faktines incidento aplinkybes.
Šiuo metu yra ruošiamas veiksmų planas, derinamas ne tik tarp trijų Baltijos valstybių, bet ir su Skandinavijos šalimis partnerėmis, apimantis kelias dedamąsias. Pirmiausia, tai efektyvios stebėsenos užtikrinimas – kur ir kokie laivai manevruoja, kokios didžiausios kylančios rizikos, kokia galima papildoma prevencija kompleksinėmis priemonėmis. Turint omenyje, jog povandeninės jungtys Baltijos jūroje sudaro šimtus kilometrų, laivų patruliavimas, nors ir itin svarbus ginantis nuo sabotažo grėsmių, nėra savaime pakankamas užtikrinti visiškam saugumui – reikalingos ir technologinės, automatizuotos priemonės, kurios taip pat yra galimos ir šiandien svarstomos. Atsižvelgiame ir į tai, kad ateityje turėsime savo jūrines vėjo jėgaines, o tai taip pat reikalauja papildomo dėmesio. Dar vienas aspektas yra padarinių likvidavimas ir atlyginimas bei išieškojimas žalos, kuri, jeigu sugadinamas elektros perdavimo kabelis, valstybių ekonomikoms gali siekti nuo kelių dešimčių iki šimtų milijonų eurų dėl didesnės elektros kilovatvalandės kainos. Atsakomybės už infrastruktūros sugadinimą neišvengiamumas yra viena veiksmingiausių atsako ir prevencijos ateičiai priemonių. Visi šie klausimai tarp šalių partnerių yra aptarti ir į juos atsižvelgiama šiuo metu rengiant bendrą veiksmų planą“.
J. Balčiūno/ELTA nuotrauka.
Šaltinis: lrv.lt