2025-aisiais minėsime M. K. Čiurlionio 150-ąsias gimimo metines. Šia proga bendradarbiaujant su Nacionaliniu M. K. Čiurlionio dailės muziejumi Vyriausybės rūmuose atidaryta paroda „Dvi M. K. Čiurlionio stichijos: jūra ir kalnai“.
M. K. Čiurlionis – unikalus Lietuvos kūrėjas, savo darbuose jungęs muzikos ir dailės menus. Jūra ir kalnai – tai šio menininko įkvėpimo šaltiniai, tapę ryškiausių jo darbų leitmotyvais.
Vandens stichijos įkvėptas M. K. Čiurlionis Leipcigo konservatorijoje nuo 1903 m. kūrė simfoninę poemą „Jūra“, o lankydamas Jano Kauziko piešimo pamokas, vėliau Varšuvos dailės mokyklą (1904-1906) jis kūrė melodijas, harmonizavo lietuvių liaudies dainas – taip tapyboje ieškojo būdų, kaip sujungti muziką ir dailę.
Tą liudija šiuo metu Vyriausybės rūmų sienas puošiančios M. K. Čiurlionio tapybos reprodukcijos: „Pasaka (Pilies pasaka)“ (1909), „Aukuras“ (1909), „Sonata Nr. 5 (Jūros sonata). Allegro“ (1908), „Sonata Nr. 5 (Jūros sonata). Andante“ (1908) ir kt.
Parodoje taip pat galima pamatyti paties M. K. Čiurlionio darytų fotografijų iš albumėlio „Anapa“ (1905) fotokopijas. Kurį laiką buvęs atskirtas nuo savo mylimos Baltijos jūros menininkas 1905 m. gavo progą atostogas praleisti Anapos kurorte prie Juodosios jūros. Čia menininkas atsiskleidė ir kaip fotografas – iš kelionės ir parsivežė savo paties sukurtą nuotraukų albumėlį.
Paroda bus eksponuojama iki 2025 m. vasario mėn., norintys aplankyti šią parodą gali rašyti į [email protected] arba skambinti +370 5 2098703.
Šaltinis: lrv.lt