Naujienos

Kanclerės susitikime su NATO Generalinio sekretoriaus pavaduotoju – dėmesys bendradarbiavimui ir pasiteisinusiems Lietuvos sprendimams

Naujienos

Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė antradienį susitiko su NATO Generalinio sekretoriaus pavaduotoju žvalgybai ir saugumui Scottu W. Bray. Susitikime diskutuota apie krizių valdymui ir grėsmių užkardymui būtiną glaudų tarpinstitucinį bendradarbiavimą, Lietuvoje efektyviai veikiantį koordinuojant Nacionaliniam krizių valdymo centrui (NKVC), taip pat išankstinio perspėjimo, informacijos dalijimosi ir spartaus atsako mechanizmų nepriekaištingo veikimo svarbą NATO lygiu.

„Esame saugūs visų pirma tiek, kiek gebame grėsmes laiku atpažinti, matyti ne tik pavienius epizodus, bet ir visą grėsmių paveikslą, kurio vienui viena negali aprėpti jokia atskira institucija. Tam būtina nuolatinė informacijos kaita tarp civilinių ir karinių žvalgybos struktūrų, kitų stebėseną vykdančių tarnybų ir sprendimų priėmėjų. Būtent su šia nuostata prieš kelerius metus kurtas Lietuvos nacionalinis krizių valdymo modelis, ir kaip matome, šiuo keliu šiandien eina vis daugiau valstybių, tad ir Lietuvos patirtis domina vis platesnį ratą šalių partnerių. Tačiau autoritariniams režimams tiesiant vienas kitam ranką vis dažniau ir veikiant vis įžūliau, toliau auga ir NATO šalių bendradarbiavimo, tarpusavio koordinacijos visose srityse svarba – susitelkime ir vienybėje yra didžiausia mūsų stiprybė“, – sakė Vyriausybės kanclerė G. Balčytytė.

Kaip pabrėžė Vyriausybės kanclerė, dėl savo geografinės padėties Lietuva yra šalis, kuri negali sau leisti būti tik stebėtoja ir pasyvia pasiteisinusių sprendimų perėmėja, tačiau privalo jų nuolatos ieškoti pati.

Svečiui pristatant nuo 2023-ųjų Lietuvoje veikiantį naują krizių valdymo modelį ir paskatas jį kurti, G. Balčytytė pažymėjo horizontalų, ne vienos institucijos atsakomybių sritis apimantį grėsmių pobūdį – nuo dezinformacijos iki kibernetinių ar kinetinių incidentų.

Susitikime pašnekovai pažymėjo, jog gerų rezultatų grėsmes identifikuojant ir jas užkardant galima pasiekti glaudžiai bendradarbiaujant civilinėms ir karinėms žvalgybos tarnyboms, o tai būtina ne tik nacionaliniu, tačiau ir NATO mastu.

Kaip pridūrė Vyriausybės kanclerė, Aljansui itin svarbu turėti nepriekaištingai veikiančius bendradarbiavimo algoritmus, leidžiančius aiškiai fiksuoti, kada grėsmės turi tapti nebe tik nacionalinio, o kolektyvinio saugumo rūpesčiu.

S. W. Bray padėkojo už aktyvią ir vaisingą Lietuvos ir NATO institucijų partnerystę, taip pat susitikimui pasibaigus NATO Generalinio sekretoriaus pavaduotojas lankėsi NKVC, kuriame detaliau buvo pristatyta NKVC ir 24/7 principu veikiančio Situacijų centro veikla.

Šaltinis: lrv.lt