Šiandien, M. K. Čiurlionio gimtadienio išvakarėse, jo vardo menų mokykloje vyko menininko 150 metų jubiliejaus programos pristatymo šventė-spaudos konferencija visuomenei ir žiniasklaidos atstovams.
Renginio metu Čiurlionio metų programą pristatė ir į žurnalistų klausimus atsakė M. K. Čiurlionio vardo ir kūrybos paveldo įprasminimo ir sklaidos komisijos pirmininkė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė ir komisijos pirmininkės pavaduotoja Gabrielė Žaidytė. Gimtadienio šventės proga žodį tarė komisijos narys ir mokyklos direktorius Dainius Numgaudis, taip pat susirinkusius sveikino mokyklos auklėtiniai ir jų atliekami M. K. Čiurlionio kūriniai.
„Šiandien lengvai klijuojame etiketes, kaip antai: revoliucinis, tobulas, genialus. Čiurlionis toks ir buvo – jis tikrai tų epitetų nusipelnė. Čiurlionį galime drąsiai vadinti pirmuoju Moderniu Lietuviu.Kūrėjas modernus, visų pirma, savo pasaulietiškumu, jis – neatsiejama modernios Europos dailės istorijos dalis. Jo kūryboje susijungė rytų kultūrų ir lietuvių liaudies menas, įvairių civilizacijų simboliai, mitologiniai ir religiniai motyvai, sukurdami savitą kūrybinį paveldą. Čiurlionis muziką girdėjo spalvomis, o spalvose matė muziką. Savo tapybą jis vadindavo sonatomis, preliudais, fugomis. Ribų persipynimas jo kūriniuose yra itin unikalus ir labai įdomus“, – renginyje pažymėjo Ministrė Pirmininkė.
Premjerė kūrėją įvardijo kaip iškiliausią Lietuvos menininką, modernios Lietuvos pradžios simbolį, akcentavo Čiurlionio kūrinių galią, kuri pasireiškė per labai trumpą kūrybinį gyvenimą.
„Neteisinga, kad dėl susiklosčiusių istorinių aplinkybių Čiurlionis buvo ilgam išnykęs iš Europos meninio gyvenimo žemėlapių ir tvirtai neįaugo į Vakarų kultūros istoriją. Todėl kiti ir visi vėlesni metai – ne tik proga, bet ir pareiga atskleisti jo genialumą, unikalumą ir jo kūrybos reikšmę Lietuvai ir pasauliui“, – sakė Ministrė Pirmininkė.
Renginyje buvo pristatytas Vyriausybės patvirtintas M. K. Čiurlionio 150-ųjų gimimo metinių minėjimo nacionaliniu ir tarptautiniu mastu 2024–2026 metais veiklos planas, kuriame išskirta apie 130 veiklų, vyksiančių daugiau kaip 10-yje Lietuvos miestų, Lenkijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Japonijoje ir kitose valstybėse. „Ši programa suprojektuota taip, kad skambėtų Lietuvoje ir svetur, kviesdama atrasti Čiurlionio pasaulius ir save juose“, – pabrėžė I. Šimonytė.
Čiurlionio metų programą sudaro M. K. Čiurlionio įamžinimo ir atminties projektai, įvairūs meno genijui dedikuoti renginiai, parodos, koncertai, edukaciniai sumanymai, knygų leidybos ir mokslo projektai, bendruomenių bei regionų iniciatyvos ir kt. Numatoma ir iškilminga jubiliejaus minėjimo savaitė bei tokie Čiurlionio vizijas primenantys projektai kaip jo kūrinio skambesys pasauliui iš Tarptautinės kosminės stoties. Planą galima rasti čia.
Programos pristatymo šventės-spaudos konferencijos visuomenei ir žiniasklaidos atstovams įrašas pasiekiamas čia.
Šaltinis: lrv.lt